Какво знаем за българския кораб „Вежен“, задържан в разследване на саботаж в Швеция

Българският кораб „Вежен“ е задържан в неделя на шведския бряг, след като по-рано Латвия съобщи за скъсан оптичен кабел в Балтийско море.

Това потвърди в понеделник собственикът на кораба – Параходство „Български морски флот“ (БМФ). Шведската прокуратура съобщи, че разследва потенциален саботаж. БМФ отхвърли такава версия за своя екипаж.

Новината дойде на фона на зачестилите случаи с повредена инфраструктура в Балтийско море след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Свободна Европа изпрати въпроси по случая с кораба „Вежен“ до Министерството на външните работи (МВнР), но до момента на публикуването на материала не получи отговор. От министерството казаха за БТА, че поддържат връзка с българското посолство в Стокхолм, без да дават повече подробности.

Какво се случи

В неделя Латвия съобщи, че подводен оптичен кабел между латвийския град Вентспилс с шведския остров Готланд е бил повреден в изключителната икономическа зона на Швеция. Според латвийските власти това се е случило най-вероятно в резултат на външно въздействие.

Военноморските сили на Латвия съобщиха, че са изпратили патрулна лодка за проверка на един кораб и че други два също са обект на разследване. НАТО също изпрати патрулни кораби в района, а шведската прокуратура започна предварително разследване за саботаж.

В понеделник БМФ потвърди, че българският кораб „Вежен“, плаващ под флага на Малта, е бил ескортиран до шведски води от шведската брегова охрана.

Шведската брегова охрана потвърди пред в. „Експресен“, че е на място в близост до плавателния съд, който вестникът идентифицира като плаващия под малтийски флаг кораб „Вежен“, закотвен близо до пристанището на Карлскрона.

В понеделник местната полиция по сигурността съобщи, че шведските власти са се качили на борда на задържания кораб, за да започнат разследване на случая.

Какво знаем за кораба

Товарният кораб „Вежен“ е построен през 2022 г. и е собственост на Параходство „Български морски флот“. Корабът е с български офицерски състав от 8 души и 9 моряци граждани на Мианмар.

„Вежен“ е предназначен за превоз на насипни товари и е потеглил от Уст-Луга в Русия няколко дни по-рано, пише БНР. Свободна Европа опита да се свърже по телефона с БМФ, за да потвърди информацията и да разберре какво е превозвал корабът, но не успя да се свърже.

Данните на услугата за проследяване на кораби MarineTraffic показват, че след като корабът е бил ескортиран до шведски води, по-късно е хвърлил котва край шведската военноморска база в Карлскрона, Южна Швеция. Кадри от шведската TV4 показват, че котвата му е повредена.

Какво каза „Български морски флот“

Изпълнителният директор на БМФ кап. Александър Калчев каза пред медиите във Варна в понеделник, че допуска възможността „Вежен“ да е причинил скъсването на кабела, но отхвърля възможността за саботаж.

„В никакъв случай, аз лично, не допускам, че става дума за саботаж или каквото и да е друго действие от страна на нашия екипаж“, каза той.

По негови думи корабът е плавал в събота вечерта „в изключително лошо време – югозападни ветрове със сила над 25 метра в секунда“.

Според Калчев в тъмната част на денонощието не е можело да се извърши оглед на кораба, като сутринта около 8:30 часа българско време, когато вятърът е поутихна, екипажът е излязъл на палубата да огледа за щети. Установил е, че лява котва е била „изтекла“ и изглежда е била влачена по дъното.

Какви бяха реакциите

Премиерът на Латвия Евика Силина каза, че нейното правителство се координира с НАТО и други страни в региона на Балтийско море, за да изясни обстоятелствата около случая.

„В момента извършваме редица конкретни следствени действия, но не мога да разкажа в какво се състоят те поради продължаващото предварително разследване“, каза шведският старши прокурор Матс Люнгквист.

„Корабите и самолетите на НАТО работят заедно с национални ресурси от страните от Балтийско море, за да разследват, и, ако е нужно, да предприемат действия“, съобщи отбранителният алианс в неделя.

Латвийският държавен радио и телевизионен център (LVRTC), който е оператор на повредения кабел, съобщи, че ще наеме кораб, за да започне ремонт, а доставчиците на комуникации вече са преминали към алтернативни маршрути за предаване.

Защо се намеси НАТО

Балтийските страни и НАТО са нащрек за подобни инциденти, тъй като след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. зачестиха случаите с повредени захранващи кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи в Балтийско море.

Миналата седмица НАТО съобщи, че ще разположи т. нар. „Балтийски страж“ – фрегати, патрулни самолети и военноморски безпилотни летателни апарати, за да подпомогне защитата на критичната инфраструктура в района. Алиансът каза също, че си запазва правото да предприема действия срещу кораби, за които има подозрения, че представляват заплаха за сигурността.

Последният подобен инцидент се случи през декември между Естония и Финландия. Тогава беше задържан танкерът „Игъл Ес“, който превозва руски петрол и плава под флага на Островите Кук. Според финландската полиция корабът е повредил електропровод и четири телекомуникационни кабела, като е влачил котвата си по морското дъно.

След случая ЕС каза, че ще наложи санкции срещу „руския сенчест флот“, с който Москва заобикаля западните икономически санкции и продължава да внася петрол и други суровини в ЕС и други държави.

Според експерти след началото на войната Русия е прехвърлила собствеността на десетки танкери, притежание на държавни компании, към дружества, регистрирани в други държави. Най-често корабите плават под знамената на Островите Кук, Габон, Либерия, Малта, Панама.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036