Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира в сряда генерал-лейтенанта от резерва Кийт Келог за специален пратеник за Украйна и Русия.
Номинацията идва на фона на заявката на Тръмп да спре войната в Украйна още в първия си ден като президент. Бъдещият специален пратеник за Украйна и Русия се очаква да бъде водеща фигура в усилията за прекратяване на военните действия на новата администрация във Вашингтон.
„Кийт е направил забележителна кариера в армията и бизнеса“, написа Тръмп в социалните мрежи, и „е изпълнявал изключително чувствителни функции в областта на националната сигурност в първата ми администрация“, добави той.
„Заедно ще осигурим мир чрез сила и ще направим Америка и света отново безопасни!“
80-годишният Кийт Келог е генерал-лейтенант от резерва и е заемал няколко длъжности по време на първия мандат на Тръмп, включително началник на щаба на Съвета за национална сигурност и съветник по националната сигурност на тогавашния вицепрезидент Майк Пенс.
Какви са позициите на Кийт Келог за войната
Келог се застъпва за преговори между Русия и Украйна, с които да се сложи край на войната.
Идеите му са изложени в доклад, публикуван през април от Института за политика „Америка на първо място“ – мозъчен тръст, който подкрепя Тръмп. Изследователския документ е в съавторство с Фред Флейц, който също е заемал постове в администрацията на Тръмп по време на първия му мандат.
Авторите на доклада се застъпват за „политика на САЩ, която да се стреми към прекратяване на огъня и уреждане на конфликта в Украйна чрез преговори“.
Те предлага Украйна да получи допълнителна помощ от САЩ само ако Киев участва в мирни преговори с Москва.
„Бъдещата американска военна помощ обаче ще изисква Украйна да участва в мирните преговори с Русия“, пише в доклада.
Ако Москва от своя страна откаже да участва в преговори, Вашингтон трябва да предостави на Киев по-голяма помощ, пише още в доклада.
В документа се казва още, че Русия може да бъде убедена да преговаря, ако САЩ обещаят да „отложат“ членството на Украйна в НАТО за продължителен период от време.
Посочва се още, че преговорите трябва да включват създаването на „дългосрочна архитектура на сигурността“ за отбраната на Украйна.
„Съединените щати ще продължат да въоръжават Украйна и да укрепват нейната отбрана, за да гарантират, че Русия няма да напредва повече и няма да атакува отново след прекратяване на огъня или сключване на мирно споразумение“, се казва в документа.
Не е ясно до каква степен този план може да бъде възприет от самия Тръмп.
По информация на Ройтерс Келог му го е представил през юни.
„Не твърдя, че той се е съгласил с него или е съгласен с всяка дума от него, но бяхме доволни да получим обратната връзка, която получихме“, каза тогава Келог, цитиран от агенцията.
Михаил Алексиев, професор по политически науки в Университета в Сан Диего, чиито изследвания са посветени на Русия и Украйна, каза пред Радио Свободна Европа, че номинацията е сигнал за „намерението да се наложи някакъв вид прекратяване на огъня и уреждане на конфликта, което Тръмп заяви, че ще се опита да постигне в рамките на 24 часа“.
По думите на Алексиев Келог изглежда като човек, който „много бързо ще открие дали едно предложение за мир би било нереалистично“ и ще може да види, когато Путин нарушава постигнатите споразумения.
След като спечели президентските избори в САЩ, Тръмп проведе разговори с украинския президент Володимир Зеленски и с руския му колега Владимир Путин.
По-рано и двамата поздравиха Тръмп за изборната победа.
Зеленски каза, че оценява подхода му за „мир чрез сила“, който по думите на украинския държавен глава „може да доближи справедливия мир в Украйна“.
Администрацията на Путин приветства твърдението на Тръмп, че може да сложи край на войната в рамките на 24 часа, но добави, че ще изчака допълнителни подробности.
САЩ са най-големият източник на военна помощ за Украйна, включително оръжия, оборудване и финансова помощ.
По време на предизборната си кампания Тръмп критикуваше размера на военната помощ, която САЩ предоставят на Киев, откакто Москва започна пълномащабната си инвазия през февруари 2022 г.
Назначаването на Келог като специален пратеник трябва да бъде потвърдено от Сената.