Как адвокатите печелят от загиналите при катастрофи

Застрахователните компании предпочитат да плащат от 30 до 70 хиляди лева на адвокати, за да „ги пазят” от исковете на близки на загинали при катастрофи.

Това заяви в студиото на „Здравей, България” Богдан Милчев от Института по пътна безопасност. Така в някои случаи хонорарите достигали над 50 на сто от поисканото от роднините обезщетение. В същото време секторът твърди, че работи на загуба от години, тъй като поддържа цената на задължителната застраховка на цена, достъпна за потребителите.

„Когато твърдят, че работят на загуба, застрахователите не би трябвало да могат да си позволяват да изплащат хонорари на адвокатски кантори по 70 хил. лева, за да получат защита срещу хората, които са изгубили свои близки на пътя”, каза Богдан Милчев.

„Това е класическата ситуация, в която крадецът вика „Дръжте крадеца”. През миналата година сме изплатили 280 млн. лева за така наречените „болки и страдания”. По наша груба сметка, около 30% от тези пари са отишли в адвокатски кантори. Става въпрос за един огромен бизнес, който се върши със страданието на хората и който сега именно тези няколко адвокатски кантори се надяват той да порасне многократно”, отговори зам.-председателят на на Асоциацията на българските застрахователи Кирил Бошов.

Спорът в студиото тръгна от въпроса реалност или заплаха е прогнозата за увеличение на цената на застраховката „Гражданска отговорност” до 1000 лева. Позицията на застрахователния бизнес е, че ако не бъдат въведени лимити на обезщетенията, изплащани заради смърт на пътя, задължителната застраховка ще се увеличи сериозно.

„Не мога да кажа дали застраховката ще стане 1000 лева, но е достатъчно тя да стане 500 лева, за да е недостъпна за голяма част от българските граждани”, заяви Бошов. На свой ред Богдан Милчев обвини застрахователите, че спекулират с цената на „Гражданска отговорност”, за да не плащат близките на загинали при катастрофи.

Нова