Войната по пътищата взима много жертви у нас, а и доста често шофьорите стават агресивни на пътя. Само преди дни при спречкване загина таксиметров шофьор, а от бранша излязоха на протест с искане за законови промени.
Според бившия автомобилен състезател и експерт попътна безопасност Димитър Илиев, в момент на ярост човек действа импулсивно, ирационално и действията изпреварват мисълта.
„В такова състояние човек е способен да извърши физически невъзможни неща заради високи нива на адреналин, затова всеки трябва да познава себе си и да може да се контролира на пътя“, коментира експертът пред БНТ.
Обикновено подобни инциденти започва от нещо дребно – жест или клаксон, но могат да ескалират много бързо и да се стигне до физическа саморазправа, уточни Илиев.
„Това изглежда нелепо и безсмислено, но е ефект от човешките взаимоотношения – от това, че сме напрегнати, че сме постоянно стресирани в работата, че живеем с усещането, че изоставаме с времето и не успяваме да следваме ритъма“, обясни експертът по пътна безопасност.
Той определи два вида агресори. „Първите са регулярни – това са хора, които за всекиго имат какво да кажат. Вторият вид действат ситуационно и това е по-лошото, защото възниква определена ситуация и те започват да я разнищват, да се разясняват кой е крив и кой е прав.“, допълни специалистът
Димитър Илиев препоръча да си даваме ясна сметка за поведението и да имаме високо ниво на самосъзнание и да се борим срещу агресията в нас.
„Много е важно изхвърлим перфекционизма си през прозореца, защото обикновено агресивни са хората, които живеят с усещането, че те са перфектни, а всички останали са будали и правят грешки по пътищата“, посъветва той.