Най-малко 24-ма загинали, хиляди разселени и над 10 хиляди изпепелени постройки, сред които стотици домове. Това са само част от резултатите от пожарите в района на Лос Анджелис.
В неделя Калифорнийската противопожарна служба съобщи, че пожарите Палисейдс (Palisades), Ийтън (Eaton), Кенет (Kenneth) и Хърст (Hurst) са обхванали около 160 кв. км – територия по-голяма от Пловдив.
Пожарите започнаха миналия вторник, като бяха разпространени от силните ветрове Санта Ана, които според прогнозите ще се усилват поне до средата на седмицата. За тях допринесе и тежката суша, обхванала региона в период, който би трябвало да е влажният сезон в Калифорния.
Засега пожарникарите постигат умерен напредък. Един от пожарите е овладян, друг е почти овладян, но двата най-големи пожара, Палисейдс и Ийтън, все още бушуват.
Пожарите се смятат за най-разрушителните в историята на Лос Анджелис, като властите предупреждават, че броят на жертвите може да нарасне. На този фон новоизбраният президент Доналд Тръмп, който отрича последствията от климатичните промени, критикува властите за справянето с кризата.
Какво знаем за пожарите в Лос Анджелис?
Кога започнаха пожарите
Голяма част от пожарите започнаха на 7 януари.
Дни преди избухването на първите огньове синоптиците предупреждаваха, че поривите на вятъра от 80 до 130 километра в час и сушата създават опасни условия за бедствия.
В момента продължават да горят три пожара – два големи и един малък.
Първият пожар, избухнал във вторник и най-големият в региона, e този в квартал Пасифик Палисейдс. Към понеделник сутринта той е локализиран на 13%.
Вторият по големина пожар, Ийтън, засяга северната част на Лос Анджелис. Към понеделник той е локализиран на 27 %.
Пожарът Хърст също започна да гори във вторник вечерта, но вече е почти напълно овладян. По-рано възникналите пожари вече са локализирани.
Какви са последствията
През изминалата седмица 16 души са загинали в зоната на пожара в Ийтън, а осем – в района на Палисейдс. Други 16 души са обявени за изчезнали.
Към неделя повече от 105 хиляди души са получили заповеди за евакуация в окръг Лос Анджелис, а други 87 хиляди са предупредени за евентуална евакуация.
Повече от 12 хиляди постройки, къщи, стопански постройки, навеси, мобилни домове, са унищожени. 7 хиляди от тях са били обхванати от пожара Ийтън, а 5300, включително 426 къщи – от пожара в Палисейдс.
Пожарът в Палисейдс вече се разпростира на повече от 93 кв. км. Екипите правят „всичко по силите си“, за да спрат разпространението му, съобщи в неделя началникът на пожарната в Лос Анджелис Кристин Кроули.
През уикенда пожарът се насочи на изток, към скъпия квартал Брентууд, където се намира световноизвестният музей на изкуствата „Гети център“.
Пожарите доведоха до грабежи в района. Най-малко 29 души са арестувани за мародерство в зоните за задължителна евакуация. Двама души са били хванати да се представят за пожарникари, за да крадат от евакуираните.
Въпреки прогнозите за продължаващи ветрове всички училища, с изключение на тези в зоните за задължителна евакуация, отварят врати в понеделник, съобщиха властите в Лос Анджелис, цитирани от Би Би Си.
Студентите от близкия Калифорнийски университет в Лос Анджелис учат дистанционно.
Какви са причините
Причината за пожарите все още не е известна.
Според Националната асоциация за противопожарна защита мълниите са най-честият причинител на пожари в САЩ, но разследващите вече изключиха тази възможност, тъй като няма информация да е имало такива в района на пожарите.
Следващите две най-често срещани причини са умишлено предизвиканите пожари и тези, предизвикани от електропроводи.
И макар да не е ясно какво е започнало пожарите, условията до голяма степен допринесоха за разрастването на бедствието. Те включват липса на достатъчно дъжд през последните месеци, сух въздух и силни ветрове, предшествани от две дъждовни години.
Експерти казват, че влияние оказват климатичните промени. Голяма част от западната част на Съединените щати, включително Калифорния, преживя десетилетна суша, която приключи едва преди две години, което направи региона уязвим към пожари.
Рязката смяна между сухи и влажни периоди през последните години създаде огромно количество суха растителност, която е лесно запалима.
Изследванията на американското правителство свързват изменението на климата с по-големите и по-тежки горски пожари в западната част на САЩ, пише Би Би Си.
Пожари за политически цели
И докато в Лос Анджелис бушуват огромни пожари, новоизбраният президент Доналд Тръмп ги използва за политически цели. Той отказва да признае опасността от климатичните промени, като вместо това обвинява политическите си опоненти за нарастващите природни бедствия. Той обещава да сондира за повече петрол и да намали възобновяемата енергия.
Използвайки своите социални мрежи, той каза, че би се справил по-добре с управлението на кризата и отправи обиди към губернатора демократ на щата – Гавин Нюсъм. Впоследствие Тръмп поиска и оставката на Нюсъм.
Новоизбраният президент невярно съобщи, че в града има пресъхнали пожарни кранове заради опита на щата да опази застрашен вид риба. На свое посещение в Калифорния в четвъртък президентът Джо Байдън нарече твърденията на Тръмп „слухове“, цитиран от Асошиейтед Прес.
„В случай, че не сте забелязали, има глобално затопляне“, каза Байдън и добави: „Не става въпрос за политика, а за това хората да получат някакво чувство за сигурност“.
„Изменението на климата е реално“, каза Байдън.
Още в петък губернаторът на Калифорния нареди на щатските служители да установят защо резервоарът с вместимост 440 млн. литра не работи, а някои пожарни кранове са пресъхнали.
Същевременно Янис Киньонес, ръководител на отдела за водоснабдяване и електроснабдяване на Лос Анджелис, съобщи, че заради размера на пожарите нуждата от вода е четири пъти по-голяма, отколкото „някога сме виждали“.
По негови думи крановете са проектирани за гасене на пожари в една или две къщи едновременно, а не в стотици, а зареждането на резервоарите изисква също така да се поиска от пожарните служби да прекъснат гасенето на пожара.
В петък Нюсъм се опита да загърби дългогодишната си вражда с Доналд Тръмп, като го покани в Лос Анджелис, за да види разрушенията от горските пожари и да се срещне с първите спасители, пожарникарите и засегнатите американци.
„В духа на тази велика страна не трябва да политизираме човешката трагедия или да разпространяваме дезинформация отстрани“, написа Нюсъм в писмо до Тръмп.
По информация на Лос Анджелис Таймс Тръмп не е отговорил на тази покана.