Онези близо 320 хиляди българи, гласували за „Обединените патриоти“, се оказаха най-нахално измамените избиратели – защото не получават нито идеите, нито хората, които подкрепиха. Коментар от Иван Бедров:
Волен Сидеров става на крака в залата на Народното събрание и пее Химна на Европа – Деветата симфония на Лудвиг ван Бетховен. Малко преди това е гласувал за избирането на пропазарно правителство с изрична евроатлантическа ориентация, под чиято програма няколко дни по-рано дори се е подписал.
Да, това е същият човек. Същият, който повеждаше България извън Европейския съюз и НАТО, който искаше страната да направи завой към Русия и който обещаваше национализация на енергийни и добивни компании с чужда собственост, когато дойде на власт. Е, дойде. Но няма вероятност да се случи почти никое както от неговите предизборни обещания, така и от обещанията на другите двама съпредседатели на „Обединените патриоти“ – Красимир Каракачанов и Валери Симеонов. Така гласувалите за тях 318 513 български граждани се оказват най-нахално измамените избиратели. Трябва да им се отдаде заслуженото – „ужилване“ с подобен замах наистина не се вижда всеки ден.
Казарма, патриотизъм, бежанци…
Като всяка политическа сила, коалицията „Обединени патриоти“ представи своите ангажименти преди изборите. Щеше да има по-нисък ДДС за лекарства, храни и учебници. Щеше да има мораториум върху увеличаването на цените на тока. Щеше да има предмет „Патриотизъм“ в училище. Щеше да има отново задължителна казарма. Щеше да има борба срещу спекулата и нямаше да има бежанци. Но нито едно от тези обещания не е включено в програмните приоритети на третото правителство на Бойко Борисов. Няма друг подобен случай в близката история на България. По-малкият коалиционен партньор винаги е обвиняван, че прави много компромиси с предизборните си ангажименти, но чак такава амнезия не е имало.
Преди изборите „патриотите“ обещаваха България да денонсира Дъблинското споразумение и да спре изобщо приема на бежанци. Новото правителство няма никакво намерение да прави нещо подобно – обяви се за реформа на този регламент, за което, впрочем, говори цяла Европа. Преди изборите Сидеров, Каракачанов и Симеонов обещаваха България да не следва указания „нито от Вашингтон, нито от Москва, Анкара или Брюксел“, не споменаваха изобщо НАТО и ЕС и заблудиха избирателите си, че им предлагат някаква форма на изключителност в стил Беларус. „Борисов 3“ обаче декларира последователност и лоялност в рамките на ЕС и НАТО. Преди изборите националистите говореха за „Европа на отечествата“ – израз, който днес използват само крайните антиевропейци. В програмата на новия кабинет обаче е записано продължаване на интеграцията в ЕС. За капак идват и санкциите срещу обкръжението на Путин заради анексирането на Крим – Симеонов и Каракачанов обещаваха отмяната им. Днес и това са забравили. Как да не се чувстват измамени избирателите им?
… и търговия с постове
Тези над 300 хиляди избиратели вероятно щяха да се чувстват една идея по-малко измамени, ако поне хората, за които са гласували, получат шанса да реализират политиката си в отделни министерства. Да, най-емблематичните им обещания заминаха на боклука, но поне „нашите“ да са на власт – може би така се поуспокояват привържениците им. И там обаче ги очаква подмяна. Новият министър на икономиката Емил Караниколов официално се води от квотата на „Обединени патриоти“, по-специално от „Атака“. Не е рядкост хората да променят убежденията и партийната си принадлежност, но Караниколов просто е кадър на ГЕРБ. Като такъв започва кариерата му в Столичната община. Като такъв застава начело на Агенцията за приватизация и остава на поста при три правителства. Сега бил от „Атака“. Нищо, че кариерата му го свързва по-скоро с емблематичната приватизация на „Булгартабак“ и скандалната продажба на Дипломатическия клуб „Бояна” на неизвестни младежи, зад които прозираше фигурата на депутат от ДПС. Иначе „патриотите“ бяха обещали да извадят кадрите на ДПС от властта.
Красимир Каракачанов е новият министър на отбраната – пост, който в държава-членка на НАТО изобщо не предполага свобода за „патриотични“ импровизации. А Валери Симеонов е вицепремиер без собствено министерство. С това се изчерпва участието на „Обединените патриоти“ в правителството – отказ от програмата и два имиджови поста. Разбира се, те веднага биха споменали темата за минималната пенсия, при която обаче от тяхното „неотстъпчиво“ искане за 300 лева минимална пенсия се стигна до 200 лева – и то от октомври нататък. Останалото е измама. И още две неща. Цялата тази история е всъщност добра новина, защото огромна част от обещанията бяха откровени глупости, с които правителството няма да се ангажира. Тя е и урок за избирателите, че не зад всяко ефектно изказване се крие реалистична политика.
Източник: Дойче Веле