Победата на Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори в Румъния изненада всички.
Малко известният проруски политик опроверга прогнозите на експертите, задминавайки фаворити като досегашния премиер на страната – Марчел Чолаку от Социалдемократическата партия. Тази партия доминира румънската политика от десетилетия.
След оповестяването на официалните резултати много хора си зададоха въпроса как един политически аутсайдер стигна до победа на изборите. Оказва се, че резултатът на Джорджеску до голяма степен се дължи на присъствието му в социалните мрежи, което е останало извън радара на много анализатори.
По време на кампанията си той беше активен във Фейсбук и Ютюб. Анализаторите обаче смятат, че ключът към неговия успех е умелото му ползване на ТикТок, което му осигури подкрепата на милиони души млада аудитория.
ТикТок, който навлезе на световния пазар през 2017 г., е една от най-популярните платформи в интернет. През 2021 г. тя изпреварва дори Гугъл, благодарение на кратките видеа и алгоритмите, които персонализират съдържанието за всеки потребител.
Целевата група – младите избиратели
Повечето хора използват ТикТок за забавление. За по-младите хора обаче платформата често се оказва и средство за получаване на информация.
В Съединените щати около половината от потребителите на социалната медия под 30 години казват, че за тях тя е начин да се информират за политика и новини. Това показва изследване на Pew Research Center.
През годините влиянието на ТикТок в Румъния също нараства. Докато през февруари 2019 г. платформата има едва 175 хиляди потребители на възраст между 14 и 65 години, в началото на 2024 г. те са близо 9 милиона.
Тази година много от водещите кандидати на президентските избори в страната имаха акаунти в ТикТок, включително Чолаку и проевропейската Елена Ласкони, срещу която Джорджеску ще се изправи на балотажа на 8 декември. Изглежда обаче, само Джорджеску е успял да използва пълния потенциал на китайската платформа.
Много от избирателите му са млади хора. В публикация във Фейсбук социологът Ремус Стефуряк съобщи, че данните от гласуването показват, че „31% от младите хора на възраст 18-24 години са гласували за Джорджеску, в сравнение с едва 8% при гласоподавателите над 65 години“.
Стефуряк добавя и че избирателите на възраст до 44 години са били по-склонни да гласуват за Джорджеску спрямо тези над 45 години.
Във видеата си крайнодесният политик си служи с недоволството на румънците от инфлацията и корупцията, обвинява ЕС и НАТО за много от проблемите на страната и казва, че суверенитетът на Румъния е нарушен.
Той също така хвали Йон Антонеску, фактическия лидер на Румъния през Втората световна война, осъден на смърт за ролята си в Холокоста в Румъния, и Корнелиу Кодряну, лидера на Желязната гвардия – едно от най-агресивните антисемитски движения в Европа преди войната.
По време на кампанията си Джорджеску редовно критикуваше членството на Румъния в НАТО и ЕС, както и подкрепата ѝ за Украйна във войната срещу Русия. В телевизионно интервю, излъчено само няколко дни преди президентските избори на 24 ноември, Джорджеску призова за прекратяване на помощта за Киев.
Рецепта за успех в ТикТок
В едно от най-популярните видеа на Джорджеску в ТикТок той разпространява неверни твърдения за това, че украинските деца бежанци получават повече държавна помощ от румънските деца.
„Знаете ли колко струва издръжката на дете в Украйна? Какво му дава Румъния? Ще ви кажа – 3 700 леи (780 долара) – а за румънско дете същата издръжка е 248 леи, на същата възраст“, казва той във видеоклип от 5 ноември. Твърденията му по-късно са опровергани.
Въпреки това видеото, което е откъс от по-дълго интервю, излъчено по държавната телевизия, набира популярност и достига 5,1 милиона гледания и над 213 хиляди харесвания.
Драгош Станка, медиен експерт в Румъния, казва, че Джорджеску е разчитал на ТикТок, за да разпространява посланията си.
„Калин Джорджеску е идеален за социалните мрежи, особено за ТикТок. Продаваш мечта, продаваш визия“, казва Станка в интервю за румънската служба на Радио Свободна Европа.
„Социалните медии не са създадени, за да ни информират, а за да ни накарат да купуваме… Обект на продажба могат да бъдат и идеи. А г-н Джорджеску продава идеи, които се разпространяват бързо в социалните мрежи“, добавя той.
Създаден през есента на 2022 г., акаунтът на Джорджеску в ТикТок вече има 260 хиляди последователи и 3,6 милиона харесвания.
Една от най-успешните му стратегии е да използва откъси от интервюта, които е давал другаде, често по телевизията, и да публикува кратки видеоклипове от тях в ТикТок.
Например на 13 ноември той дава интервю за румънската медия Digi24, което има около 70 хиляди гледания на уебсайта на телевизионния канал. Същевременно клип от същото интервю, публикуван от Джорджеску в ТикТок, достига 4,1 милиона гледания.
„Аз се кандидатирам в Румъния, не в Украйна. Нито моите поддръжници, нито румънският народ се интересуват от Путин или Украйна. Те се интересуват от Румъния“, казва Джорджеску в клип, който има 241 хиляди харесвания, 14 хиляди споделяния и почти 8 хиляди коментара в ТикТок.
Друг клип от същото телевизионно интервю показва как Джорджеску избягва въпрос относно мнението си за Путин.
„Виждам, че сте много настоятелни по този въпрос. Защо не питате по същия начин за проблемите на румънския народ? За проблемите с бедността, за проблемите на хората с увреждания, за проблемите на тези, които продават бъбреците си?“, казва той. Видеото събира 3,1 милиона гледания в ТикТок.
Добре координирана кампания
В ТикТок канала на Джорджеску обаче не се публикуват само неговите политически възгледи. Там той може да бъде видян в ролята си на правоверен християнин, който ходи на църква, практикува джудо или спортува.
Подобно на инфлуенсърите в социалните мрежи, за да осигури възможно най-голяма аудитория за своите клипове, Джорджеску призовава последователите си да ги споделят с хаштагове, включващи неговото име.
Кратки видеа с изказвания на Джорджеску са пресподеляни от хиляди други акаунти, някои от които носят част от неговото име. Други са придружени от хаштаг #călingeorgescu.
С наближаването на първия тур на президентските избори хаштаговете и ключовите думи с името на крайнодесния популист започнаха да се разпространяват лавинообразно.
Същевременно румънският ТикТок, залят от името „Калин Джорджеску“, автоматично започна да допълва името му в полето за търсене – стандартна практика на платформата за популярни ключови думи.
Засега стратегията на Джорджеску в социалните медии се оказва успешна. Въпросът за много румънци е дали тя ще проработи отново на 8 декември, когато предстои вторият кръг на изборите. Тогава той ще се изправи срещу проевропейската кандидатка Елена Ласкони.