В бъдеще Фейсбук иска да пише вместо нас – да формулира постингите и коментарите ни. За тази цел обаче ние ще трябва да му позволим достъпа до нашите мозъци. Ще може ли Фейсбук скоро да чете мислите ни?
Конкретната цел засега гласи: за една минута да се съставят текстове от по 100 думи. Това обяви мениджърката на Фейсбук Регина Дуган в рамките на конференцията F8 в калифорнийския Сан Хосе. Все още обаче сме твърде далеч от тази цел. В експеримент на университета Станфорд един парализиран мъж успя да напише текст посредством мислите си със скорост 8 думи на минута. За тази цел в мозъка му бяха имплантирани два електрода с размера на една таблетка аналгин.
Фейсбук обаче възнамерява да реализира целта си, без да се стига до хирургически намеси. Изследователите разработват сензори, които ще могат да се носят на главата и ще се появят в търговската мрежа.
Създаденият от Марк Зукърбърг концерн, който многократно е бил критикуван заради подхода към данните на потребителите, надали ще зарадва всички с новите си планове. Нищо, че Дуган уверява: „Фейсбук няма да чете безразборно мислите на хората“.
Впрочем, Фейсбук не е единствената фирма, която работи над подобен проект. И други технологически гиганти инвестират в тази сфера. Например „Neuralink“, който възнамерява да разработи съотвените електроди за разчитане на мисли. Впрочем, създателят на тази фирма Елон Муск е собственик на производителя на електромобили Тесла. Преди броени дни той обяви, че „Neuralink“ ще пусне новия продукт след 4 години.
Източник: Дойче Веле