Допреди две години Швеция беше военно неутрална. Днес, когато вече официално е членка на НАТО, в страната вече се усеща промяна. В същото време и армията, и гражданите се готвят за присъединяването към съюза.
Швеция официално се присъедини към НАТО на 7 март, след като правителството в Стокхолм формално потвърди членството на страната.
Това се случи две години след като тя подаде молба за присъединяване към военния съюз на фона на нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
Официалната церемония, на която шведското знаме ще бъде добавено към сегашния състав на НАТО от 31 държави, ще се състои в сградата в Брюксел в понеделник, 11 март.
В армията на скандинавската страна служат около 24 000 активни военнослужещи и около 33 000 резервисти.
И Швеция, и Финландия, която се присъедини към НАТО през април 2023 г., се отказаха от дългогодишната си политика на военен неутралитет именно след началото на войната в Украйна.
Един от мотивите, които руският президент Владимир Путин използва за началото на непредизвиканата си инвазия, беше, че по този начин Москва се противопоставя срещу евентуално бъдещо присъединяване на Украйна в НАТО, което би означавало приближаване на съюза до границите на Русия.
Само година по-късно Финландия, която дели над 1300 км. граница с Русия, се присъедини към военния пакт. С присъединяването и на Швеция НАТО увеличава военния си потенциал и добавя в състава си държави, които имат добре развити военно-промишлени комплекси.
Допреди руското нахлуване в Украйна шведските граждани до голяма степен се противопоставяха на перспективата за членство в НАТО. Според социологическо проучване, проведено в дните след инвазията, 41% от шведите подкрепят присъединяването към алианса, 35% са против, а останалите анкетирани не са сигурни.
Голяма част от основите на членството на Швеция в НАТО бяха изградени по време на дългия процес на присъединяване на Стокхолм.
В края на 2023 г. Стокхолм и Вашингтон подписаха споразумение, което дава на американските военни достъп до шведските бази и позволява съхранението на оръжия и боеприпаси в скандинавската страна.
В изявление от същия ден генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че членството на Швеция прави НАТО по-силен, а Швеция – по-сигурна. „Очаквам с нетърпение да вдигнем знамето на страната в централата на НАТО в понеделник [11 март]“, добави той.
Русия обвини НАТО, че се стреми да разпали конфликт за територия в Арктика. Константин Косачев, заместник-председател на горната камара на руския парламент, заяви, че присъединяването на Швеция към НАТО е „опасна стъпка на някога трезво мислещия шведски елит, стъпка, която може да се окаже фатална“.
Швеция запазва неутралитет през Първата и Втората световни война, както и по време на Студената война. Инвазията на Русия в Украйна промени тази политика, а присъединяването към военния съюз има одобрението на над 60% от населението.