България продължава отговорно да допринася за сигурността на Шенген, охранявайки външните граници и предотвратявайки вторичните движения, подчерта служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов в изказването си по една от основните теми „Общо състояние на Шенгенското пространство“, поставени в рамките на Заседание на Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“, което се проведе днес в Люксембург. Това съобщиха от МВР.
В подкрепа на това той посочи някои от тенденциите, наблюдавани след премахването на контрола по границите от 31 март до момента – трайно намален миграционен натиск, увеличение на връщанията – резултати, дължащи се както на предприетите мерки на национално равнище, така и на съвместната работа с ЕК и европейските агенции и на отличното сътрудничество с Турция.
Министър Стоянов подчерта, че „благодарение на европейското финансиране, отпуснато от Комисията, успяхме да укрепим съществено технически и кадрово капацитета за охрана на границата, утроен е броят на служителите на Фронтекс на българо-турската граница, увеличено е и разполагането на служители на българо-сръбската граница.
От началото на април т.г. австрийски съветник по сигурността на документите работи заедно с нашите служители на Аерогара София, а от май действията ни се подпомагат и от германски представител. Засилихме оперативното сътрудничество чрез интензивен обмен на информация за още по-активно противодействие на организираните престъпни мрежи за контрабанда на мигранти“. Българският вътрешен министър увери участниците във формата, че България ще продължи да прилага изцяло достиженията на шенгенското законодателство и изрази надежда, че в скоро време ще бъде премахнат контролът и по сухоземни граници.
Министър Калин Стоянов потвърди подкрепата на България по представения от ЕК общ план за изпълнение на Пакта по миграция и убежище и го определи като важна стъпка, която ще задвижи процеса на подготовка за прилагането на новото законодателство от държавите членки. „За нас основните предизвикателства са свързани с адекватния капацитет за граничните процедури и запазването на баланса между отговорност и солидарност“, отбеляза вътрешният министър и обърна внимание върху необходимостта усилието на държавите членки в подготовката за прилагане на Пакта да бъде подпомогнато с адекватно финансиране от европейските фондове.
„Това важи в особена степен за държавите на външна граница, които поемат основната отговорност за успешното изграждане на капацитет – в областта на скрининга, прилагането на граничните процедури, наблюдението на спазването на основните права“. Министър Стоянов коментира и значението от постоянната координация между държавите членки, от споделянето на информация и научени уроци, от партнирането в съвместни проекти, както и от постоянен мониторинг на изпълнението на ангажиментите, който следва да бъде осигурен от Съвета и неговите органи.
От 1 януари до 10 май 2024 г. са регистрирани общо 12 342 опита за нелегално преминаване на границата, което е със 70% по-малко в сравнение със същия период за миналата година, каза служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов по време на втория ден на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО в края на май.
Центровете на Дирекция „Миграция“ са запълнени на около 25%, сравнено със същия период миналата година – те са били на 100% запълнени, информира тогава министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase