Стартира национална информационна кампания за превенция и борба с лошия холестерол, който е причина за сърдечно-съдови инциденти.
„Повече от 2/3 от българите имат проблем с лошия холестерол. Превенцията е правилният подход, не трябва да чакаме да се случи инцидент. Това се прави с кръвно изследване и изследване на холестерола – с целево изследване на липидния профил“, заяви членът на европейското и българското Дружество по кардиология д-р Петър Поломски в студиото на „България сутрин“.
Кардиологът подчерта, че в почти 100% от случаите последствията са в сърдечно-съдовите системи.
„Високият холестерол е рисков фактор за атеросклероза, което води до отлагане на холестеролови плаки и засягане на различни съдови басейни – ако е на сърцето – има риск от инфаркт, ако е на мозъка – риск от инсулт“, даде пример д-р Поломски.
В ефира на Bulgaria ON AIR той посочи като добри практики за превенция движението, съобразен хранителен режим, умерен прием на алкохол.
Съвременно лечение
Д-р Петър Поломски поясни, че лечението е индивидуално спрямо показателите, фамилната обремененост. Практиката му показва, че хората се интересуват от нивата на холестерола чак когато усетят проблем.
„Прилага се последно поколение медикаменти, по-рядко, но имат ефект в намаляване на холестерола. Хора без диагноза е добре да се тестват веднъж в годината, а такива с установен проблем – по-често, като целта е да видим докъде сме стигнали с лечението“, призова кардиологът.
Той цитира статистика, според която България е на водещо място в ЕС по пациенти с висок лош холестерол и сърдечно-съдови заболявания.
„Трябва да се фокусираме върху рисковите фактори, които можем да променим“, категоричен е д-р Петър Поломски.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase