Русия рязко промени стратегията си в Украйна след първоначалните стратегически грешки и концентрацията на силите ѝ в Луганск и Донецк вече ѝ носят печалби като превземането на Маруипол. Това обаче се постига с цената на много жертви, а Москва се оказва в партизанска война. Това каза политологът Милен Керемедчиев в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria.
За момента няма признаци за прекратяване на конфликта, като и двете страни се стремят към някакъв вид победа. За Русия това ще означава контрол върху областите Донецк, Луганск и сухопътен мост до Крим през Мариупол, смята Керемедчиев. Украинците от своя страна считат, че могат да отблъснат руснаците с помощта на западните оръжия.
Вероятно е Великобритания да се опитва да създаде някакъв вид нов военен съюз в границите на Европа, каза Керемедчиев в коментар за публикувана от италианския ежедневник „Кориере дела сера“ информация миналия месец.
„Европейският съюз не е единен в своето становище за войната в Украйна. Великобритания подписва двустранни договори за военно сътрудничество с много държави – с Полша, с Украйна, държавите от Прибалтика, но и с Финландия. Това създава военен алианс, който ще бъде встрани и от НАТО, и от ЕС на държавите, които са еднотипно настроени за политиката на САЩ и Великобритания в региона. Тези двустранни договори на Великобритания показва, че се забива клин в общата европейска позиция, а тя не е обща – всяка една държава членка има свое мнение по въпроса“, коментира Керемедчиев.
В САЩ се наблюдават две насоки на политиката срещу Москва – че тя не трябва да бъде изолирана, за да не стане непредсказуема, и политиката на президента Джо Байдън „Русия да бъде смачкана възможно най-силно икономически и най-вече военно“, каза Керемедчиев.
Целта на САЩ с подкрепата за Украйна бе много ясно изразена от държавния секретар Антъни Блинкен и шефа на Пентагона Остин, каза Керемедчиев. „Целта е афганистанския сценарий – с много сериозно снабдяване на украинската армия на все по-технологични оръжия руската армия да претърпи толкова сериозна загуба на жива сила и техника, че в следващите десет години да не може да се възстанови и да бъде заплаха за региона“, допълни той.
Германия, скандинавските страни, Гърция са сред страните, които изпращат въоръжение на Украйна, като Атина очаква в замяна да получи германски модерни БТР-и. Полша също вече изпрати подобна помощ, но все още очаква обещаното срещу това германско въоръжение.
„Оказва се, че военната промишленост на Германия започва да буксува. Това, което в момента се предава на Украйна като въоръжение, се замества трудно с ново“, отбеляза Керемедчиев.
Русия започва да има все по-големи финансови разходи за провеждането на своята кампания, а според анализатори превземането на Мариупол е струвало 1,5 млрд. долара в техника и въоръжение.
„Това беше много очаквана от Русия и президента Путин „победа“, тъй като там се вижда сирийския сценарий за пълно унищожение на града. Бойните действия се водят село по село, град по град, което води до много тежки загуби на техника и човешки живот и от двете страни… Тази доктрина води до много сериозно затъване на руската армия – освобождаването на всеки един малък град води до партизанска война“, каза Керемедчиев.
Москва вече ще трябва да се справя и с намалени приходи след обявяването на частичното петролно ембарго от ЕС, допълни той.
„Русия започнва да използва други методи за конфликта си със западните държави. Когато Финландия и Швеция обявиха своето желание да влязат в НАТО, Русия каза, че ще разположи 22 военно-въздушни бази по границата с Финландия, но в далечното бъдеще. Първото нещо беше спирането на тока за Финландия – Русия вече използва енергийните си източници и хуманитарната криза, защото затъва в Украйна“, отбеляза Керемедчиев.
В коментар за възраженията на Турция за членството на Финландия и Швеция в НАТО той заяви, че Ердоган ще се стреми и ще се успее да извлече максималко полза от ситуацията и добави, че Анкара само говори, но не е наложила вето. Турция ще се опита да се върне в програмата за изтребителите F-35 на САЩ и да предприеме по-сериозни действия срещу кюрдите в Сирия, каза Керемедчиев.
„Турция застана много силно като член на НАТО с конфликта… Тя се подготвя за следвоенното възстановяване на Украйна … и да бъде основната страна, която ще участва в реконструкцията, което ще отнеме години и милиарди.“
Други държави като Италия също се опитват да се позиционират по подобен начин. но България „за пореден път изигра изключително неправилно своите карти“, каза Керемедчиев и добави, че страната ни даже не е в топ 20 в списък на украинското правителство с държави, които са му помагали.
„Ние сме в списъка на неприятелските държави на Русия, но не сме в списъка на приятелските държави на Украйна. Нашата разкрачена външна политика отново ни доведе дотам да нямаме никакви дивиденти от това което правим в момента за украинските бежанци“, каза Керемедчиев.
В Русия протестите срещу войната вече не са толкова мащабни, както в първите дни на инвазията, а и няма сериозна опозиция срещу Владимир Путин.
„В момента има стотици хиляди икономически имигранти, които бягат от Русия и режима на Путин. Изтичането на мозъци от Русия може би не е било толкова голямо от 1917 г. (Октомврийската революция – бел.ред.) – и това ще най-големият проблем, с който ще се сблъска Русия в далечно бъдеще, защото ще спре да бъде високотехнологична в икономически и военен аспект. В момента вадят техника от 60-те години и я вкарват във военните действия, а срещу това САЩ вадят високотехнологичните оръжия. В дългосорочен период Русия ще бъде много неконкурентоспособна в икономически аспект, но явно желанието на САЩ е и във военен“, коментира политологът.
Какви ще са действията на Русия спрямо Молдова и Грузия заради подновеното им желание да влязат в ЕС и какво може да се очаква от Индия и Китай може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Клуб Investor“ може да намерите тук.