Санкциите по закона „Магнитски“ са финансово особено жестоки, имайки предвид силата на щатския долар, а вече и на британския паунд. Банка, която реши да обслужва лица в списъка, ще попадне под удара на санкциите. Няма банка в света, която да пристъпи това и да постави под риск възможността да извършва трансакции за милиарди само и само да защити един клиент. Това е много по-тежко от присъда и много трудно може да се докаже невинността на хората, които са в този списък. Нещо повече – законът „Магнитски“ се разпространява като финансов Covid – фирми и финансови лица, които имат достъп до икономически и финансови трансакции с лица в този списък, също ще попаднат в него. Тук говорим не толкова за присъда или за правно становище, а за действие, което трудно може да бъде оборено или свалено с някаква присъда. Това заяви Милен Керемедчиев, бивш външен зам.-министър, в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.
Керемедчиев коментира и предизвикателствата пред България в енергийната сфера. Според него основният проблем пред България е депонирането на ядрените отпадъци, което до момента правехме в Русия. „От 2024 г. обаче Русия ще наложи вето и ограничения на това ние да изнасяме ядрени отпадъци към нея – ще трябва да търсим друго решение, а България такова депо няма“, посочи той.
„В момента няма сериозна опасност върху нашата ядрена енергетика. Няма опасност, ако спре АЕЦ „Козлодуй“, да останем без ток. Има възможности, просто ние за пореден път тупаме топката до последния момент. Бъркаме за пореден път“.
В международен план Керемедчиев коментира оставката на премиера на Шотландия Никола Стърджън. По негови думи тя до голяма степен се дължи на решението на Върховния съд на Великобритания, който отхвърли възможността за провеждане на втори референдум за отделяне на Шотландия.
„Това е много силен удар. В момента за пореден път настроенията са 50 на 50 с лек превес за отделяне“, обясни Керемедчиев. И добави, че Шотландия приема много тежко загубата на свободна търговия с ЕС.
По думите му партията на Стърджън е в задънена улица и тя решава да напусне кораба, преди той да се разбие тежко.
Във Великобритания премиерът Риши Сунак е изправен е пред огромни разходи за здравни и социални услуги, които трябва да бъдат повишени, стана ясно от разговора.
„Великобритания е в тежка икономическа ситуация, може би една от най-тежките, след като взе решение за Brexit“, каза още той.
Керемедчиев коментира и темата за войната в Украйна. Според него след доставките на въоръжение и оборудване към Украйна двете армии – украинската и руската, са с изравнени сили и това ще доведе до преговори за прекратяване на войната.
Според Керемедчиев преговори ще има през втората половина на годината. Те ще започнат веднага след изборите в Турция и спечелването на (настоящия президент Реджеп) Ердоган.
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria