Кирил Петков. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
България и други страни от Европейския съюз няма да подкрепят идея за ограничаване на вноса на руски петрол и природен газ, коментира в кулоарите на Народното събрание премиера Кирил Петков.
„Ние сме изцяло за мерките, но тази част не можем да си я позволим“, коментира българският премиер и допълни, че това е позиция, която споделят и други държави в общността. Петков не коментира кои са те преди срещата, която ще се проведе по-късно днес (8 март) във Версай.
Преди ден обаче и германският канцлер Олаф Шолц сподели, че замяната на руските енергийни източници не може да стане за ден. Той също намекна, че страната му няма да подкрепи подобна санкция.
В интервю за Ройтерс преди ден Петков коментира, че ако се стигне до ограничаване на вноса на ниво ЕС, България ще поиска дерогация, защото българската икономика няма алтернатива и е много зависима.
Петролната рафинерия в Бургас използва 60% руски петрол от сорта „Уралс“. Страната внася и основната част от природния газ, който потребява, от „Газпром“.
Кирил Петков коментира пред журналисти още, че България работи много активно за диверсификация на източниците на газ и следващата седмица лично ще инспектира работата на гръцката връзка IGB. По нея страната ни ще получава газ от Азербайджан в пълния обем на договорените количества – 1 млрд. куб. метра, или около 1/3 от потреблението на страната. В момента в страната влизат ограничени количества от газ от Азербайджан по алтернативни трасета – през съществуващата връзка с Гърция Кулата-Сидирокастро.
Работим по всички сценарии, категоричен беше Петков в отговор на въпрос за ограничаване на доставките на газ от страна на Русия. Сред тях е ограничаване на износа на електроенергия, което обаче нарушава правилата на работа на единния европейски пазар.
„Няма европейска държава, която ще изпраща войски, където и да било в Украйна“, категоричен беше още премиерът и допълни, че ЕС доставя хуманитарна помощ и налага санкции срещу Русия.