Снимка: Димитър Кьосемарлиев/Investor Media Group |
България може до две години да диверсифицира доставките на петрол с петролопровод, който да бъде изграден съвместно с Гърция, обяви премиерът Кирил Петков след разговора си с нидерландския премиер Марк Рюте, пише БНР.
Рюте похвали твърдата позиция на българското правителство по отношение на спрения руски газ.
Петков коментира, че България иска да е част от изключенията по отношение на европейското ембарго върху руския петрол, защото за нас тази зависимост е 95%, а страната вече е отказала да плаща руския газ напълно и да финансира режима на Владимир Путин. Премиерът все пак уточнява, че са нужни две години за изграждането на петролопровод.
„В момента ние говорим и за възможност да придобиваме дялове в гръцки пристанища. Аз вярвам, че много бързо, заедно с Гърция, ние трябва да инвестираме във възможността – север-юг, да сложим инфраструктура, която ще ни даде такава възможност. Това, което в момента виждаме, е, че две години би било един добър период, ако работим много интензивно, да не сме в тази зависимост, която имаме в момента“, коментира Кирил Петков.
По думите на Марк Рюте стореното от България и Полша „не е просто борба между страни и Русия, а е борба между Русия и Европа“.
„Това не е между Русия, България и Полша – напротив, това е между Европейския съюз и Москва чрез вас. Затова искам да ви поздравя – във важен момент вие показахте на Москва, че можем да бъдем заедно“, коментира той.
Рюте подчертава, че заради войната в Украйна популярността на Путин спада до невиждани досега нива. Нидерландският премиер изтъква още, че страната му помага на България с изтребителите Ф-35, а по думите му е много важно страните да работят рамо до рамо, за да се справят със заплахата.
Във връзка с темата за приемането на България в Шенгенското пространство – процес, спиран от Нидерландия, Кирил Петков коментира, че първо е необходимо корупцията в страната да бъде спряна.