Позицията на министъра на отбраната Стефан Янев срещу разполагането на допълнителни войски на НАТО в България, не е официална за правителството. Това заяви в сряда министър-председателят Кирил Петков.
Във вторник вечер в пост в профила си във Фейсбук Янев заяви, че не счита, че „не са налице необходимите обстоятелства, които могат да аргументират решение, свързано с разполагане на допълнителни войски на наша територия“, както и че „такова решение не би кореспондирало нито със съюзните интереси, нито с националния интерес“.
Коментарът му беше по повод започналите обсъждания в рамките на НАТО за увеличаването на военното присъствие в България и Румъния, като отговор на заплахата от инвазия на Русия в Украйна. Позицията на българския военен министър бързо се превърна в световна новина. Тя беше споделена на страницата във Фейсбук на руското посолство в България.
„Тази тема не е разисквана на Министерския съвет, нито е разисквана с някого от нашите партньори. Съобщенията по тази тема са били лично мнение на министъра, но по никакъв начин това не е формална позиция на нашето правителство“, каза в сряда Кирил Петков. Той добави, че при посещението си в Брюксел ясно е заявил, че страната ни ще бъде „активен член на ЕС и НАТО, а този тип решения ще бъдат координирани с тази ни роля“. Премиерът потвърди и тезата си, че най-добрият начин за продължаване на политиките на съюзниците ни на източната граница е „максимално използване дипломатични и мирни средства“.
Малко преди съобщението от Министерския съвет председателят на парламентарната група на „Демократична България“ Христо Иванов поиска изслушване в комисията по отбрана по повод изказването на Янев.
„Демократична България“ изключително държи на това, което е фиксирано в коалиционното споразумение, в преамбюла – България да развива своето пълноценно участие в НАТО не като някаква формалност, а като активна принадлежност. Защото вярваме, че не може страната ни да си позволи да бъде в състояние на де факто недеклариран, но на практика неутралитет в полза на експанзионистичната политика в региона на Кремъл“, каза Иванов, цитиран от БТА. Той добави, че предложение за увеличаването на американското военно присъствие в България би получило подкрепа от „Демократична България“.
Свободна Европа изпрати въпроси по повод позицията на Янев до Министерския съвет, Министерството на отбраната и Министерството на външните работи, но до момента на публикуването на текста не беше получен отговор.
Темата за действията по отношение на отбраната на страните в алианса беше повдигната заради струпването на руски войски по границата с Украйна. НАТО и Европейският съюз вече предупредиха Русия, че ще има „огромни последствия“, ако нападне Украйна. Москва отхвърля тези обвинения и на свой ред постави условия пред НАТО да ограничи присъствието си в бившите държави от орбитата на Съветския съюз. НАТО отхвърли това искане.