Снимка: EPA/БГНЕС |
Китайски и тайвански бойни кораби си играят на котка и мишка в открито море в неделя преди планирания край на четиридневните безпрецедентни китайски военни учения, започнати като реакция на посещението в Тайван на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, предава Ройтерс.
Визитата на Пелоси миналата седмица на самоуправляващия се остров разгневи Китай, който отговори с тестови изстрелвания на балистични ракети над столицата на острова за първи път. Страната също така прекъсна комуникационни връзки със САЩ.
Около десет бойни кораба от Китай и Тайван плаваха на близко разстояние в Тайванския проток, а няколко китайски плавателни съда са пресекли средната морска линия, неофициален буфер, разделящ двете страни, съобщи запознат източник.
Министерството на отбраната на острова съобщи в комюнике, че няколко китайски бойни кораба, самолети и дронове са симулирали нападения срещу острова и военноморския му флот. То допълни, че е изпратило самолети и кораби, за да реагират „по съответен начин“.
Докато китайските сили са „форсирали“ линията, както направиха и в събота, тайванската страна е останала наблизо, за да наблюдава и, където е възможно, да попречи на китайските кораби да пресекат, съобщи запознатият източник.
„Двете страни проявяват сдържаност“, каза източникът и допълни, че маневрите в открито море приличат на игра на котка и мишка.
„Едната страна се опитва да пресече, а другата се изпречва на пътя и ги принуждава да заемат по-неблагоприятна позиция и в крайна сметка да се върнат на другата страна“, заяви източникът.
Тайван съобщи, че базираните на брега противокорабни ракети и ракетите ѝ „земя-въздух“ „Пейтриът“ са в бойна готовност.
Военните учения на Китай, съсредоточени в шест локации около острова, който азиатският гигант смята за свой, започнаха в четвъртък и трябва да продължат до обяд в неделя, съобщи китайската осведомителна агенция Синхуа миналата седмица.
САЩ нарекоха ученията ескалация.
„Тези дейности са значителна ескалация в усилията на Китай да промени статуквото. Те са провокативни, безотговорни и увеличават риска от неточна преценка“, заяви говорител на Белия дом.
„Те също така противоречат на отдавнашната ни цел за запазване на мира и стабилността в Тайванския проток, както очаква светът“, допълни той.
Китай твърди, че отношенията с Тайван са вътрешен въпрос и си запазва правото да установи контрол върху острова, ако е необходимо със сила. Тайван отхвърля претенциите на Китай, като твърди, че само тайванският народ може да решава бъдещето си.