Снимка: Justin Chin/Bloomberg |
Цените на акциите на Tencent и NetEase се понижиха, след като китайска държавна медия определи онлайн гейминга като “опиум“ и го оприличи на наркотик, предава CNBC.
Освен това статията призовава за допълнителни рестрикции върху индустрията, за да се предотврати пристрастяването и други негативни влияния върху деца.
Но пък статията беше изтрита само няколко часа след публикуването ѝ.
Стойността на книжата на Tencent се понижи с около 10% тази сутрин, а тази на NetEase – с близо 14% в Хонконг. По-късно акциите се възстановиха, но все пак останаха на червено.
Tencent е една от най-големите компании за игри в света и стои зад големи заглавия като „Honor of Kings”.
NetEase е отказала да коментира темата. Tencent не е била открита веднага за коментар.
Статията на Economic Information Daily, държавно издание, което е свързано с държавния вестник Xinhua, заяви, че пристрастяването към онлайн гейминга е „широко разпространено“ сред деца и може да повлияе негативно на растежа им.
Според публикацията през 2020 г. повече от половината от децата в Китай са били късогледи, а онлайн игрите засягат и тяхното образование.
Отправеното в статията настроение далеч не е нещо ново. Отдавна китайското правителство е притеснено за ефекта от видео игрите върху децата.
През 2018 г. Пекин замрази процеса по одобряване на нови игри заради опасения, че геймингът засяга зрението на младите играчи. Игрите в Китай трябва да получат одобрение от регулаторите преди да достигнат до играчите.
През 2019 г. азиатската страна въведе правила, които забраняват на хората под 18-годишна възраст да играят онлайн игри между 22 ч. и 8 ч. и ограничи продължителността, с която те могат да играят.
„Статията насочи вниманието към пристрастяването към игри след младите. Тя напомня за стари статии, в които видео игрите бяха сравнени с дигитален хероин“, коментира Даниел Ахмад, старши анализатор в Niko Partners. „Моментът на излизане на статията породи опасения сред инвеститорите, предвид скорошните действия срещу технологични компании и образователния/обучителния сектор“.
Същевременно статията призовава за по-голям контрол над времето, което децата прекарват, играейки игри, както и за по-стриктно разглеждане на съдържанието в игрите, за да се намали количеството „неподходяща“ информация, показвана на непълнолетните.
източник https://www.investor.bg/