Войната в Украйна не промени особено нагласите на обществото в България към Русия. 57% от българите все още не смятат, че Русия е заплаха за сигурността и това е аномалия в региона. Освен това е тревожно, че преобладаващата част от българите вярват в конспиративни теории и са уязвими към пропагандната машина на Кремъл. Този коментар в предаването „В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria направи Катарина Клингова, старши изследовател в Центъра за демокрация и устойчивост към института GLOBSEC Policy.
„За мен е изумително, че въпреки че войната се развива толкова близо до България, повечето хора биха гласували за напускане на НАТО, ако има референдум. Почти всеки четвърти човек в България споделя тези мнения“, посочи тя като цитира данни в последния доклад на GLOBSEC, в който са включени държави от Централна и Източна Европа.
Според Клингова България е едно изключение в региона и е най-уязвима сред деветте държави, включени в изследването.
По думите ѝ, ахилесовата пета на България е липсата на отчетност на главния прокурор, както и широко разпространеното вярване, че няма върховенство на закона в страната.
„Когато хората не вярват в институциите, те се обръщат към митове, дезинформация и пропаганда, която се разпространява от агентите на Кремъл”, посочи изследователят и разкри, че по-голяма част от Централна и Източна Европа възприемат Русия като заплаха, като Унгария и България са две от изключенията.
За Унгария тя смята, че страната е пропита от корупция и демокрацията отстъпва, което е причина да е уязвима от чуждестранно зловредно влияние. „Унгария залага повече на социалната си политика, за да избегне ново социално недоволство”, разкри Клингова.
Тя призова да се прави разграничение между Кремъл и обикновените граждани на Русия. „Голяма част от хората в Централна и Източна Европа са против решенията на Владимир Путин и ги смятат за заплаха, но това не значи, че те имат антируски настроения срещу обикновените руснаци“, е мнението на изследователя.
Катарина Клингова потвърди, че по-голяма част от хората от Централна и Източна Европа подкрепят санкциите на Европейския съюз срещу Русия независимо от увеличените разходи.
„Това дава сериозна възможност на ЕС да предприеме дръзки действия. 70% от хората от региона искат да намалят енергийната си зависимост от Русия. Хората от региона разбират, че това е период, в който трябва да се предприемат смели действия, защото една държава нападна друга и започна да избива невъоръжени и невинни граждани“, коментира тя.
Ще има ли нова стена на разделението? Ще остане ли регионът на ЦИЕ единен като част от западната сфера на влияние? Защо започна войната в Украйна? Използва ли се идеологията за сфери на влияние? Защо след нахлуването на Русия в Украйна повечето държави осъзнаха кой е врагът и на коя страна искат да застанат, но Германия прояви колебливост при обявяването на мерки?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие” вижте тук.