Кметът Галина Стоянова: Казанлък ще бъде културната столица на България по време на Празниците в Долината на тракийските царе 2023

Кметът Галина Стоянова: Казанлък ще бъде културната столица на България по време на Празниците в Долината на тракийските царе 2023
Кметът на Казанлък Галина Стоянова

Празниците в Долината на тракийските царе 2023 ще бъдат официално открити на 25 август (петък) от 20 часа на тракийската гробница в парк „Тюлбе“ в Казанлък. Почитателите на изкуствата, книгите, историята, джаза, балета, операта – за всичко що храни душата – ще могат да пълнят шепи с красота и прекрасни изживявания чак до 3 септември. По традиция на откриването ще бъде връчена наградата на името на големия траколог проф. Александър Фол за изключителен принос в изучаването на бита и културата на древните траки. Спектакъл с древнотракийски възстановки на мистични ритуали на нашите предци ще бъде един от гвоздеите на програмата. Винен бар до Тракийската гробница очаква ценителите на превъзходни тракийски вина от лауреати на Националния винен конкурс „Златен киликс“. За всичко това и още любопитни неща разговаряме с кмета на Казанлък Галина Стоянова:

– С какво, г-жо Стоянова, тазгодишните Празници в Долината на тракийските царе са по-различни от предишните 17?

– Разбира се, че всяка година се опираме на натрупания опит и се стараем да надграждаме и обогатяваме събитията. По-скоро бих казала, че се стремим да съхраняваме традицията на Тракийските празници, защото те са символ на съхраняване на връзката ни с далечните предци по тези земи – траките.

Въпреки усилията на изследователите през годините неизвестните за техния бит и култура са много повече от проучените факти и това прави тази материя силно енигматична.

Все пак бих отличила доброто ни партньорство с Държавна опера – Стара Загора, през последните години. Интересът към техните невероятни спектакли на брега на язовир „Копринка“ нараства с всяка изминала година и ще отговорим на потребността на публиката и тази година с три спектакъла на Старозагорската опера: на 30 август от 20 часа с една от най-хубавите си постановки – съвместна продукция с Театро Лирико – Каляри, операта „Атила“ от Джузепе Верди, на 1 септември от 20 часа ще представят танцовия спектакъл по хореографията на Марио Пиаца „Гето“ и финалът на 3 септември „На брега на древния Севтополис“ е отреден за спектакъла на мюзикъла „Есмералда – Парижката Света Богородица“ по музиката на Рикардо Кочанте с участието на Михаела Филева в ролята на Есмералда.

За трета поредна година Държавна опера – Стара Загора, ще вземе участие в Празниците в Долината на тракийските царе, организирани от Община Казанлък

Постарали сме се с разнообразната програма да удовлетворим интереса на различна аудитория и като предпочитания, и като възраст. Убедена съм, че всеки ще разпознае своето събитие в културния афиш на празниците.

– Очаква ли Общината някакви приходи и в какво ги влага?

– Да, радостно е, че културните събития акумулират приходи за Общината и традиционно инвестираме отново в културни събития, но не само. Стремим се да заделяме и за облагородяване на градските пространства. Обликът на Казанлък се променя и подобрява постоянно, но всичко това изисква и поддръжка, която струва и не малко пари.

– Колко души очаквате на Празниците в Долината на тракийските царе тази година?

– Усилията на Общината да налага Празниците в Долината на тракийските царе са започнали още в първия ми мандат и се радвам, че интересът към тях през годините расте. Да, в сравнение с Празника на розата те все още не са така разпознаваеми, но интересът определено расте.

След пандемичната 2020 година смея да твърдя, че 2023-та определено бележи ръст по посещаемост, явно потребността на хората от културни събития е голяма.

– Тъй като на официалното откриване ще бъде връчена наградата на името на проф. Александър Фол за изключителен принос в изучаването на бита и културата на древните траки, бихте ли припомнили някои от предишните й носители?

– Престижният приз на Община Казанлък е връчван през годините на утвърдени български учени, посветили своето дело на изучаване на мистериите на древните траки, продължители на огромния принос в сферата на тракологията на най-изтъкнатия български познавач на историята и културата на древната тракийска цивилизация проф. Александър Фол, основател на Института по тракология към Българската академия на науките през 1972 г.

След смъртта на проф. Фол по негово желание прахът му е разпръснат над едно от най-вълнуващите древнотракийски светилища – мегалита на Богинята-майка в Сърнена Средна гора над село Бузовград, община Казанлък.

Пръв носител на приза беше археологът д-р Георги Китов. През годините статуетката е отивала и в ръцете на спътницата му Диана Димитрова, съоткривателя на тракийската столица Севтополис ст.н.с. Мария Чичикова, проф. д-р Иван Маразов, българския Индиана Джоунс – проф. Николай Овчаров, проф. д-р Валерия Фол и други известни проучватели, реставратори и учени-историци.

Повод за гордост е научната конференция, посветена на древнотракийската култура, която тази година ще обедини учени в тази сфера за 14-и път. На 1 септември 2023 г. изследователи в областта на тракологията, тракийската археология, нумизматиката и реставрацията ще се съберат за четиринадесети пореден път в рамките на Празниците в долината на тракийските царе, за да представят своите доклади в рамките на конференцията „Проблеми и изследвания на тракийската култура“.

В рамките на две заседания ще бъдат представени тринадесет доклада на деветнадесет автори. Тематиката на научните изследвания е разнообразна – нови данни и обобщения на резултати от проучвания на селища и поселищен живот от късножелязната и римската епохи; археологически обекти, свързани с погребалните и поменални практики на траките от елинистическата епоха; находки, свързани с бита и ежедневието от бронзовата епоха; различни аспекти от религиозните вярвания и обреди на траките; представяне нумизматични паметници, изследване на торевтичните традиции на траките; приложение на въздушно лазерно сканиране (LiDAR) като недеструктивен метод в археологическите проучвания.

В конференцията ще участват учени от Националния археологически институт с музей при БАН, от Института по Балканистика с център по тракология при БАН, от Националния исторически музей, от Софийския университет „Св. Кл. Охридски“, от РИМ – Кърджали, от РИМ – Смолян, и от ИМ „Искра“ – Казанлък.

– По-интересни акценти, които Вие, г-жо кмет, не бихте пропуснали за нищо на света?

– Нашата цел е да покажем пред света огромното материално и духовно наследство на траките, белязало и миналото, и настоящето ни. В продължение на две седмици градът е изпълнен с концерти, ателиета, базари, научната конференцията, за която разказах, утвърди се през годините Джазарт като събитие, музикалното влакче, тракийско вино…

Като истинска културна столица в тези дни Казанлък показва древната си история, лица, документи, паметници, обединяват се различни форми на традиционни и съвременни изкуства.

Така че вместо да отлича отделно културно събитие, бих отправила пожелание към всички да открият своето събитие, да се впишат в него и да преживеят Тракийските празници в Казанлък с много ентусиазъм и вълнение.

Материалът подготви:
Елена ДЮЛГЕРОВА

Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .