Кметът на Казанлък: Паметникът на Бузлуджа има шанс да се превърне в културен обект от световно значение

Кметът на Казанлък: Паметникът на Бузлуджа има шанс да се превърне в културен обект от световно значение
Участниците в брифинга

„Важно е да спрем разрухата“, заяви Галина Стоянова в навечерието на предстоящия местен референдум на 17 ноември

Община Казанлък възнамерява да превърне паметника на връх Бузлуджа в международен конгресен и културен център, ако получи от държавата неговото стопанисване. Това обяви днес пред журналисти кметът Галина Стоянова. Темата за бъдещето на монумента е в основата на предстоящия на 17 ноември местен референдум, на който жителите на община Казанлък трябва да отговорят с „Да“ или „Не“ на въпроса „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – Дом-паметник на връх Бузлуджа, за 10 години“. По повод стартиралата от 17 октомври едномесечна информационна кампания, съпътстваща допитването до гражданите, на 6 ноември Общината и Инициативният комитет, поставил началото на референдума, организират дискусия. Тя ще се проведе от 17:30 часа в Исторически музей „Искра“ и в нея са поканени да участват граждани, политически и неправителствени организации, представители на културни институти. Пред журналисти кметът на Казанлък Галина Стоянова призова към участие в предстоящия референдум. Тя изрази позиция, че от местната общност ще зависи окончателното решение дали паметникът, който по думите й има национална и световна културна стойност, ще продължи да се руши. Градоначалникът мотивира отнасянето на въпроса до гражданите с факта, че ангажиментът, който Общината може да поеме, надхвърля многократно един кметски мандат. „За нас е важно паметникът да не изглежда, както може да се види сега. Ние трябва да можем да обясним на идните поколения защо сме защитили този паметник. Важно е да спрем разрухата, защото ще бъдем съучастници в нея, ако сега не вземем правилното решение“, каза още кметът.

Пред медиите Галина Стоянова обясни, че ако стопанисването на паметника на връх Бузлуджа бъде предоставено на местната власт, това няма да коства нито един лев общински средства. Кметът на Казанлък напомни, че администрацията вече има спечелен европейски проект на стойност от 7 млн. лв., в рамките на който ще бъдат извършени належащите укрепителни дейности на монумента. Проектът е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Община Казанлък, която е одобрена за финансиране. Стоянова подчерта, че изискване за изпълнение на проекта е местната администрация да управлява обекта, а средствата са целеви и не могат да бъдат вложени в друго. Същевременно Стоянова беше категорична, че общинското ръководство не възнамерява да възстановява идеологически чинията на връх Бузлуджа, а да съхрани неговата архитектурна стойност. „Искам категорично да заявя, че Община Казанлък няма намерение да възстановява идеологически паметника, а се фокусираме върху неговата културна стойност“, увери кметът на Казанлък. По думите й крайната идея е превръщането на монумента на връх Бузлуджа в международен конгресен и културен център. Тя обърна внимание, че монументът вече е разпознаваем обект в световен мащаб със своята архитектура.

За да бъде успешен предстоящият на 17 ноември местен референдум, е необходимо да бъдат изпълнени две условия. В него трябва да участват 40% от имащите право на глас граждани в община Казанлък, а от друга страна гласувалите с „Да“ да бъдат над 50% от участвалите. Ако това се случи, кметът на Казанлък ще отправи искане до областния управител на Стара Загора за предоставяне на безвъзмездно стопанисване от Общината в максималния срок, предвиден от закона – 10 години, на паметника на връх Бузлуджа. Галина Стоянова хвърли светлина върху съществен въпрос, съпътстващ казуса с бъдещо стопанисване на чинията на Бузлуджа от страна на Община Казанлък. Става въпрос за периода на управление на обекта. По този повод Стоянова припомни нормативната уредба, която ясно посочва, че десетгодишният период е максималният срок, предвиден от закона. Тя обърна внимание, че при неговото изтичане местната власт може да отправи искане за удължаването му. Стоянова даде пример с идентичен случай, свързан със стопанисването на тракийските гробници, за които вече повече от 15 години Общината се грижи.

В специално подготвено от ученици от Природоматематическата гимназия в Казанлък видео своята подкрепа за съхранението на паметника на Бузлуджа дадоха знакови личности, свързани с Града на розите, като бившия вицепремиер Меглена Плугчиева, д-р Бойчо Бойчев и др.. Целият видеоматериал ще бъде представен на предстоящата на 6 ноември дискусия.

Живко ИВАНОВ

Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .