Кога е най-подходящото време за събиране на липов цвят

Започнаха да цъфтят липите, време е да съберем и изсушим това скъпоценно цвете, което има мощна лечебна сила

Цветът се събира между 10 и 12 часа, преди силното слънце, за да не се изпарят етеричните масла – обяснява Даниела Влахович, холистичен терапевт от центъра за здравословна храна

Липовият чай е ефикасно средство за храносмилателни проблеми, а липовият мед е високо ценен. Ето какво още трябва да знаете за това лечебно растение, отбеляза За Жената

НАРОДНА МЕДИЦИНА

В народната медицина на много европейски народи липата е била използвана като лек за различни здравословни проблеми. Според легендата слънчевите лъчи се „улавят” в липов цвят, така че когато някой пие топъл липов чай, слънчевата топлина навлиза в тялото, причинявайки изпотяване.

Изпотяването охлажда тялото и облекчава треската. Цветята от липа отдавна се използват за успокояване и отпускане на нервната система. Липовият чай е от онези билкови чайове, за които няма ограничения в консумацията. Липовият чай може да се пие и от деца.

Когато замените кафето с липов чай, скоро ще почувствате намаляване на нивата на стрес. Той е лек релаксант, особено ефективен при нервно напрежение. Вместо чай можете да се поглезите с вана за релакс – добавете силен липов чай ​​във водата за баня.

Много жени използват липа по време на менопаузата за намаляване на нервността и проблемите със съня. Рина Нисим, швейцарски фитотерапевт и експерт по женско здраве, препоръчва липовия чай за облекчаване на неприятните симптоми на ПМС.

НАМАЛЯВА НАЛЯГАНЕТО

Релаксиращият ефект на липата има благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система, особено при атеросклероза или хипертония (липата понижава кръвното налягане). Британският билкар Саймън Милс, автор на „Out of the Earth, the Essential Book of Bill Medicine“, посочва, че цветето на липа лекува и укрепва стените на кръвоносните съдове.

ЛЕКУВА КРЪВОНОСНИТЕ СЪДОВЕ

Водещият френски експерт по фитотерапия Анри Леклерк казва, че липата прави кръвта по-течна, по-малко гъста, предотвратявайки образуването на съсиреци. Други известни френски фитотерапевти също посочват, че липата действа срещу образуването на плака по кръвоносните съдове, както и има лек ефект върху коронарната вазодилатация, като по този начин намалява риска от инфаркт.

Препоръчва се повишено внимание на хора, които вече приемат лекарства за разреждане на кръвта, които обикновено се дават при терапия за понижаване на кръвното налягане, както и други сърдечни лекарства, защото липата може да засили ефекта им. Ето защо, ако вече приемате тези лекарства и искате да пиете редовно липов чай, първо се консултирайте с Вашия лекар.

ДОБРЕ И ЗА черния дроб

Липовият чай повлиява изпотяването, затова се препоръчва за понижаване на температурата при грип или настинка. Затова е добре още сега да си приготвите запас от липов чай ​​за зимата. Американско проучване показа, че липовият цвят помага на децата в ранен стадий на респираторни заболявания, като превенция на възпаление на вътрешното ухо, което често придружава тези инфекции.

НАПРАВЕТЕ Чай от липа

Между другото, чаят от липа се прави по следния начин: 30-40 г ситно нарязан цвят се варят в отворена тенджера в 1 л вода, докато количеството вода се намали наполовина, което стига за 1-2 дни на употреба, въпреки че известните френски фитотерапевти Durafor и Lapraz препоръчват да се пие до 3 литра от този чай през първите няколко дни, а след това да се продължи с 1-2 чаши на ден до излекуване.

https://www.dunavmost.com/====… Натисни СПОДЕЛИ, моля!