Кога е подходящо да започнем с коледната декорация и да украсим елхата?

Ранното украсяване на дома и офиса за Коледа ни прави по-щастливи. Това твърди психоаналитикът д-р Стийв Макоуън. Според него ваденето и слагането на коледната украса удължава момента на еуфория, който ни свързва с детството и това ни помага да намалим стреса и тревогите преди празника.

Украсата действа и като своеобразна форма на терапия – тя ни напомня за важността на общуването и споделените мигове.

Прието е, че в първия ден на декември започва коледното броене, а в първата неделя от месеца в католическия свят започва традицията Адвент – пристигането на Христос. Тя слага началото на следващите четири седмици, в които се подготвяме да посрещнем Спасителя в деня на Коледа. Това са четири радостни седмици, които са посветени на срещи с приятели и любими хора, топли вечери със семейството, задушевни разговори и приготвяне на всякакви сладкиши, докато зимата вилнее навън – най-хубавите четири седмици в годината.

И тук възниква вечният въпрос: Кога всъщност е най-подходящото време да започнем с коледната декорация и да украсим елхата?

Какво казва традицията?

В различните култури и страни традициите по отношение на Коледа и украсата са доста разнообразни. Обикновено в католическата традиция коледната украса започва на 1 декември, когато започва Адвентът. В Америка украсяват дори по-рано – още след Деня на благодарността – последната събота на ноември.

У нас няма фиксиран момент. Някои чакат 1-ви декември, а други украсяват след Никулден – 6-ти декември, когато празникът става осезаем в атмосферата. Офисите, магазините и публичните сгради, бизнесът започват по-рано, за да привлекат клиенти със светлини, музика и весело настроение.

Но преди това…

Как точно искамe да украсим дома си за Коледа?

Искамe ли лъскави готови сетове от големите магазини или хендмейд от естествени материали и занаятчии?

Искамe ли големи блестящи гирлянди, или можем да направим обикновени, от хартия, но с децата си?

Искаме ли десетки еленчета, дядоколедовци, снежковци, или купа с мандарини и някоя друга звездичка е достатъчна?

Искаме ли стотици премигващи лампички, или красив свещник с празнична свещ са достатъчни?

Искаме ли отрупана с играчки елха или някое семпло клонче с малко, но специални красотички?

Изобщо, като кажем коледна украса, това не трябва да значи да се засипем с килограми пластмаса и найлон. Важно е какво чувство вади в душата ни тази украса. И ако искате да промените нещо точно тази Коледа, нашите съвети са:

Украсявайте всеки ден с нещо малко. Отделяйте му време за най-точното място.

Опитвайте се да майсторите с децата, а ако няма време, посетете някой коледен базар и купете нещо хендмейд, благотворително.

Купувайте само по едно ново нещо на година.

Позволете на децата да украсят сами стаята си. Ако им даваме пример с подобен минимализъм, те ще го последват.

Кога се слага и украсява коледната елха?

Неизменен атрибут на празненствата е зелената красавица – коледната елха. Кога е необходимо да поставите коледното дърво и има ли дни, когато е нежелателно да направите това.

Много хора вярват, че няма значение в кой ден и час ще поставите коледната си елха. Най-важното е фантазията, доброто настроение, положителните емоции, романтиката.

Вещи в нумерологията пък съветват:

За да привлечете просперитет, трябва да поставите коледното дърво на 5 декември, в навечерието на Никулден.

Ако искате да получите защита от проблеми през цялата година, тогава поставете коледното дърво на 22 декември, зимното слънцестоене. На тази дата денят е най-къс, а нощта – най-дълга. Започва нов жизнен цикъл и злият дух започва да отслабва.

Хората, които имат собствена градина, могат да поставят коледната елха на 24 декември, Бъдни вечер, за да получат богата реколта през пролетта и лятото. По това време се случват много невероятни неща, включително светци, които дават защитата си на тези, които се обръщат към тях.

Четвъртият вариант е 25 декември, Рождество Христово по новия календар. На този ден можете да поставите коледната елха, защото това е енергийно силна дата и висшите сили са готови да дарят хората със здраве, щастие и любов. Въпреки че много вярващи на този ден предпочитат да посетят църквата, да запалят свещи на гробищата и да прекарат време със семействата си на празничната трапеза, вместо да украсяват коледната елха.

От практическа гледна точка жива елха не може да бъде поставена по-рано от седмица преди Нова година. Елхата остава свежа около 2 седмици, така че няма нужда да бързате.

Тези, които разполагат с изкуствена елха, могат спокойно да я украсят по-рано.

Хубавото на коледно-новогодишните празници е очакването за споделено с хората, които обичаме, щастие. Украсата е началото на това очакване. И нека вместо нерви и безпаричие, тя ни носи радост, смирение и скромност.

Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .