Кое колко струва при вносител, производител и на щанда на www.foodprice.bg

Кое колко струва при вносител, производител и на щанда на www.foodprice.bg

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Овладяването на цените на хранителните стоки минава през мерки в три посоки – контрол с вече над 1000 проверки, законодателни промени и сайт за цените на основните хранителни стоки, каза пред журналисти в Министерски съвет Никола Стоянов, министър на икономиката и индустрията.

„Като министър на икономиката направих работна група за надценките на хранителните стоки. Ще бъде направен и преглед на законодателството в ЕС по отношение на търговията с храни. Целта е да вървим към изработване на проект за Закона за търговията с храни“, каза Стоянов.

Министерството на земеделието подготвя Наредба за централен регистър за проследимост на храните, посочи от своя страна министърът на земеделието Явор Гечев. Проектът за наредба обхваща всички видове храни – включително минерална вода и пиво. Има и проследимост на търговията със зърно и зърнени култури, добави той.

Новият сайт за проследимост на цените на стоките ще е на www.foodprice.bg.

На сайта ще има  информация за цената на вносителите  на производителите. Регистрираните  борси тържища са локализиране в 22 области. Публикуваните цени на едро по тържищата ще са средопретеглени цени по софтуер на ДКСБТ. Ще има информация и за цените на стоките в търговската мрежа. Тя  ще се събира от Системата за агропазарна информация (САПИ). Цените на дребно на хранителните стоки не включват промоциите, посочи икономическият министър.

Ще има данни за цените на храните от 7 европейски държави за 11 хранителни продукти – олио, ориз, захар, яйца и други. Данните там се събират от нашите търговски аташета от 3-4 големи вериги и от няколко малки обекта.
Към момента на портала засега ще има информация за около 30 хранителни продукта. Между тях са 9 вида плодове и зеленчуци. Ще има информация и за цените не четири вида суровини – например мляко, каза Никола Стоянов.

Ще е възможно и търсенето на цената на определена стока па регион и да се направи сравнение с цените на същия продукт в другите държави. Към търсенето на цените на продуктите ще могат да се прилагат максимално до 6 филтъра – (произход, дали е от внос, история на цената на продукта на дребно и на едро, място за търговия, изкупна цена на суровината и т.н.).

Информацията в сайта ще се събира от фирми с оборот над 30 млн. лева годишно. Това ще позволи на 30-те най-големи търговци на едро да участват, включително и на регионални „играчи“. Те ще дават информация за цените на седмична база, като дават най-ниската цена на стоката, но без промоциите, които се правят в обектите, каза Никола Стоянов. Към момента информацията към сайта се подава само от институции, но още следващата седмица търговците ще почнат да качват информация за своите цени. Надяваме се поне 15-20 търговци да проявят интерес и да почнат да качват цените на стоките.

Търговците ще обявяват своите най-ниски, непромоциони цени. Няма да има наказание обаче ако те обявят ниска цена на определен продукт, който не може да бъде намерен в магазините и се продават само по-скъпи артикули, каза министърът на икономиката. До момента са издадени актове за над 1,5 млн. лева към различни търговци за нелоялни практики, каза Никола Стоянов.

Сайтът за цените на стоките ще струва заедно с поддръжката за една година ще струва 30 000 лева, съобщи Никола Стоянов./БТА, Христо Воденов/

https://www.dnes.bg/