Футболът на високо ниво е доходоносен бизнес, с приходи в милиарди, благодарение на телевизионни права и спонсори. Като оставим парите настрана, успехът във футбола води до престиж. Това е един надежден начин за въздействие над масовата публика, съобщава БНТ цитиран от ЗАРАТА.
Предвид казаното, не е учудващо, че тази игра се превръща в атрактивна инвестиционна перспектива пред редица милиардери.
Английският футболен клуб Нюкасъл смени собствеността си. Саудитски консорциум влезе в притежание на отбора, след като Висшата лига получи достатъчно доказателства, че Саудитска Арабия няма да се намесва в делата на клуба.
Фондът за публични инвестиции (PIF) ще осигури 80% от средствата за сделката от 300 милиона паунда.
По този повод футболният сайт “Goal” ни представя 10-те най-богати футболни собственици:
Фондът за публични инвестиции (PIF) – 430 млрд. долара (Нюкасъл)
Саудитски консорциум закупи 80% от акциите в Нюкасъл, като същата сделка бе блокирана от Висшата лига 6 месеца по-рано. Фондът за публични инвестиции инвестира в различни компании и проекти в САЩ, Русия, Индия, Франция, Бразилия и ред други държави по целия свят.
Фондацията е оглавена от саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман и е оценена на 430 млрд. долара. Личното му богатство е в размер на 17.6 млрд. долара.
Шейх Мансур – 20 млрд. долара (Манчестър Сити, Мелбърн Сити, Ню Йорк Сити)
Мансур бин Зайед ал Нахян е най-популярен във футболните среди като собственик на Манчестър Сити, но притежава и други отбори, част от Сити футбол груп. Сред по-неизвестните отбори са и Мумбай Сити, Ломел СК и Монтевидео Сити Торк.
Дитрих Матешиц – 19.4 млрд. долара (Ред Бул Лайпциг, Ред Бул Залцбург, Ню Йорк Ред Булс)
Австрийският милиардер притежава дълъг списък с отбори в различни спортове, като повечето имена съдържат марката на компанията му.
Андреа Аниели и неговото семейство – 13.5 млрд. долара (Ювентус)
Андреа Анели е лицето на семейния бизнес. Той е президент както на клуба, така и на Асоциацията на европейските клубове. Сред интересите на семейството попада и автомобилната индустрия, като произвеждат продукти на Фиат, Ферари, Алфа Ромео и други марки.
Дитмар Хоп – 13 млрд. долара (Хофенхайм)
Хофенхайм може да не е известен с именити футболисти, но собственикът на клуба влиятелен бизнесмен в сектора за софтуер и обработка на данни. Той е инвестирал почти 400 млн. долара в отбора и е критикуван остро от феновете. През изминалата година името му нашумя, защото работеше по развитието на ваксина срещу коронавирус.
Роман Абрамович – 12.4 млрд. долара (Челси)
През 2003 година, руският богаташ инвестира пари в лондонския отбор Челси и го превърна в основен клуб както в Англия, така и в Европа. Той трупа богатство от петролната индустрия, а инвестира и в алуминиева продукция.
Филип Аншутц – 10 млрд. долара (Лос Анджелис Галакси)
Филип Аншутц е сред основателите на Мейджър Лийг Сокър, а освен Лос Анджелис Галакси в миналото притежаваше Ню Йорк Метростарс (Ню Йорк Ред Булс), Чикаго Файър и др. Основните финансови интереси на американеца са в сферите на недвижимата собственост, петролната, железопътната и развлекателната индустрия.
Стан Кронке – 9 млрд. долара (Арсенал, Колорадо Раптърс)
Компанията му “Kroenke Sports and Entertainment” притежава и отбори в други спортове като Лос Анджелис Рамс (Националната футболна лига – американски футбол), Денвър Нъгетс (Националната баскетболна асоциация) и Колорадо Аваланч (Националната хокейна лига).
Насър Ал-Хелайфи – 8 млрд. долара (Пари Сен Жермен)
Катарският бизнесмен е ръководител на компанията “Qatar Sports Investments”, която притежава ПСЖ. Той е и президент на мрежата за спортни и развлекателни предавания “beIN Media group”. Именно роденият в Доха бизнесмен е считан за мозъка на операцията, която направи Неймар най-скъпия футболист в света.
Жан Жиндон – 7.6 млрд. долара (Интер)
Компанията му “Suning Holdings Group” представлява търговия на дребно на домакински уреди. Другите му интереси са в сектора на медиите и отразяването на спортни събития.