Три номинации са постъпили до момента за наградата „Добрият самарянин 2018“ в Сдружение „Самаряни“- Стара Загора. Вашите предложения за хора, сторили добро през последната година, можете да направите до 4 ноември. Къде и как:
[ad id=“225664″]
В специалната пощенска кутия на доброто, позициониранa на Централна поща – Стара Загора, онлайн на www.samaritans.bg/dnes или на адрес: гр. Стара Загора, ул. “Патриарх Евтимий” № 57, Централно управление на Сдружение “Самаряни”.
Третата номинация все още се обработва.
А ето и първите две предложения:
Добротворецът: Юсни Ибрям и неговата бригада от строителни работници
Добротворството: 83-годишната жителка на село Кравино, община Опан, Стана Иванова, остава без покрив над главата си навръх Цветница 2018 г. На 19-ти март самотно живеещата жена оцеля като по чудо, след като проливни дъждове и вятър срутват покрива и две от стените на дома й. Тя няма близки – мъжът й почива преди 40 години, а преди 17 години – губи и сина си. Жената няма застраховка за къщата. Добри хора й дават временен подслон, а надеждата за спокойни старини в собствен дом изглежда невъзможна…
След призив в социалните мрежи от кмета на община Опан г-н Генчо Колев започва кампания, в която се събират средства за възстановяване на дома на баба Станка. Един напълно непознат човек, Юсни Ибрям, настоящ общински съветник, по професия строител, без да се замисля, научавайки за ситуацията от вестникарска публикация, пристига в селото и решава със собствен труд и средства да възстанови къщата на възрастната жена. Събира бригада от работници, които за броени дни изливат нови основни, зидат стени и поставят нов покрив. Когато наетата от Юсни Ибрям бригада разбира, че той им плаща от джоба си, хората се отказват от хонорара си и така сговорна дружина… къща вдига!
Днес баба Станка има дом. Има и покъщнина, благодарение на Лео Кадели от „Приятели, помагайте“, който гледал репортажа по bTV за стореното от Юсни Ибрям и решил също да се притече на помощ!
Журналистите от екипа на bTV в Стара Загора Дарина Колева и Светослав Стоянов номинират г-н Юсни Ибрям с думите: “Доброто наистина е заразно и наистина дебне от ъгъла. И заслужава да бъде помнено и забелязано! Защото добрината и върнатата усмивка нямат цена!”
Добротворците: Кирил Марков, Станко Димов, Христо Марков, Милка Колдамова, Любомира Райкова, Петко Петков, Венко Добрев и 492-мата доброволци от фейсбук-групата “Да намерим Милка!”
Добротворството: Група старозагорци реагират веднага, след като са прочели пост в социалните мрежи за изчезването на 64-годишна жена, страдаща от болестта на Алцхаймер, обявена за национално издирване, за която близките й съобщават, че на 3 ноември, 2017 г., се е изгубила в района на вилно селище „Светлина“, близо до гробищата в Стара Загора. В рамките на няколко часа се създава и се самоорганизира група от доброволци, която стартира издирването на Милка Андонова с копнежа “Да намерим Милка!”.
В акцията по издирването се включват стотици доброволци от града, последвали призива на групата в социалните мрежи. Пет дни почти денонощно те разпространяват плакати и флаери, обикалят из Стара Загора и обхождат региона в търсене на болната жена. Всеки сигнал е проверен, всяко място – посетено и на 9 ноември, трима от доброволците – Кирил Марков, Станко Димов и Христо Марков, откриват Милка Андонова, измръзнала, отпаднала, но жива! Веднага жената е настанена в болница.
Радостта на всички доброволци е неописуема. На именния й ден, Милка е открита!
Може би с успешния край на тази история щеше да приключи и съществуването на тази група от доброволци, постигнали целта си. Но… животът често ни предлага обрати. Няколко часа след настаняването си в болница, Милка Андонова се разделя с физическия си живот, на 64 години.
Тогава един от доброволците пише в групата: “Не знам как се започва такъв текст… Нито ми е до добро утро, нито до здравейте и привет! Знам само, че всяка една крачка, която извървяхме, търсейки Милка, беше крачка и към самите нас. Всеки извървя себе си и намирайки нея, намерихме и нещо, дълбоко скрито в душите ни. Знам, че този път няма край и че ще продължим по него. Няма да е прав и лек, но кой би избрал лесните пътища? Знам, че никой път не е непреодолим, извървян с приятел! Че няма тъмнина, която да ни спре, защото в нас е светлината на Милка! Събра ни по трудния начин, сплоти ни по тъжния, но ни изведе на най-правилния път. Нашия. Лек полет, Милка! На нас няма да ни е леко. Но ще ни е светло. И това ни стига!”
Така “спасителите на Милка”, продължавайки пътя си, следват призива – да откриват хора! Месеци по-късно, те помагат за намирането на друга изчезнала жена – жива!
Свидетел на добротворството става цялата старозагорска общественост, но г-жа Стефа Абаджиева и г-жа Здравка Димитрова номинират добротворците за активното им участие в 5 дневната доброволческа акция по издирването на изгубилата се болна жена като изказват своето признание пред младите хора за тяхната инициативност и самоорганизираност, която довежда до успех в откриването на Милка.
Според тях: “Скоро не е имало такъв случай на съпричастност, доброта и човечност!”
[ad id=“263680″]
“Добрият Самарянин – добротворството създава общности” е мотото, което през тази година ще ни напомня, че “Добрият Самарянин” не е само конкурс или добра традиция, в която разказваме или четем за добри дела, или където показваме благодарност към всеки отделен човек или група от хора, направили нещо значимо, помагайки на някой друг в труден момент, “Добрият Самарянин” е инициатива, чрез която добротворството свързва поколения, изгражда общности и вдъхновява бъдещето.
Конкурсът „Добрият Самарянин“ има вече над седемгодишна история. За това време са проведени 7 церемонии; получени са 69 индивидуални и групови номинации; избрани са 7 носителя на голямата награда “Добрият Самарянин“ и 8 носителя на отличието на общността “Добрият Самарянин”; връчени са 2 извънредни награди – 1 за изключителен принос и 1 за геройство без граници (посмъртно); изработено е юбилейно издание на статуетката “Добрият Самарянин” с позлатени криле; създадена е песен, посветена на добротворците – “Песен за добрите самаряни”; издадена е пощенска марка “Добрият Самарянин”, брандирана е специална пощенска кутия, позициониранa на Централна поща – гр. Стара Загора и е зародена прекрасната идея за изграждането на монумент “Добрият Самарянин”, за който вече е създаден предварителен проект.