Илон Мъск, Марко Рубио, Джон Ратклиф… Това са само три от имената, които всеки ден са в новините. Доналд Тръмп спечели изборите за президент на САЩ и започна да обявява един по един бъдещите членове на своето правителство.
До встъпването в длъжност на Тръмп остават малко над два месеца. Ако той управлява така, както беше обещал преди да спечели американските избори за президент, от него се очакват три основни действия: да спре войната в Украйна бързо, да депортира масово нелегални имигранти, да намали инфлацията.
Най-новото е, че милиардерът Илон Мъск ще оглави ново министерство на правителствената ефективност. Джон Ратклиф ще поеме Централното разузнавателно управление (ЦРУ), а телевизионният водещ Пийт Хегстет ще поеме министерството на отбраната (Пентагона).
По-рано бяха съобщение още имена на хора, с които Тръмп ще управлява. Ето кои са те.
Марко Рубио – държавният секретар
Човекът, който ще отговаря за външната политика на САЩ – държавният секретар, се казва Марко Рубио.
Той е сенатор от 2010 г. насам. Заемал е твърди позиции по отношение на авторитарни държави като Китай, Иран, Венецуела, Куба и Русия. Сега се очаква да възприеме позицията на Доналд Тръмп по отношение на войната на Русия в Украйна. Само че за тази позиция не е известно много повече от едно изречение: че ако бъде избран за президент, той ще сложи край на войната.
През април тази година Марко Рубио беше един от 15-те републикански сенатори, които гласуваха против пакет от помощи за Украйна в размер на 95 млрд. долара.
Наскоро Рубио изрази мнение, че тя е стигнала твърде далеч и „трябва да бъде доведена докрай“, дори Украйна да не възстанови всички загубени територии. Тръмп не казва как точно възнамерява да направи това.
За разлика от изолационистките възгледи на Тръмп, 53-годишният Рубио е привърженик на активната външна политика на САЩ. Той е известен с острите си критики към авторитарните режими.
По време на първия мандат на Тръмп е един от инициаторите на законопроект, който затруднява оттеглянето на САЩ от членството им в НАТО. Но по-късно започна да изразява сходни с Тръмп възгледи.
Източници на Ню Йорк Tаймс от близкото обкръжение на Тръмп казват, че Рубио може да бъде сменен в последния момент.
Майкъл Уолц – съветникът по сигурността
В понеделник стана ясно още, че Тръмп възнамерява да номинира за свой съветник по националната сигурност члена на Камарата на представителите във Флорида Майкъл Уолц. Той се смята за привърженик на силна външна политика, особено по отношение на Китай и Иран.
След началото на войната през 2022 г. Уолц е подкрепя изпращането на повече военна помощ за Украйна, докато през октомври призова з преоценка на целите на САЩ в нападнатата страна.
Уолц се присъедини към призива на Тръмп съюзниците от НАТО да увеличат бюджета си за отбрана, но за разлика от новоизбрания президент не е предлагал САЩ да се оттеглят от алианса. „Вижте, можем да бъдем съюзници и приятели и да водим трудни разговори“, каза Уолц миналия месец.
„Ледената девойка“ – шефът на кабинета
Ключов играч в следващото управление на Тръмп ще бъде 67-годишната политическа съветничка Сузи Уайлс. Тя проведе предизборната му кампания, завършила с убедителна победа срещу кандидатката на демократите Камала Харис. Веднага след като спечели, Тръмп съобщи, че ще назначи Уайлс за шеф на кабинета на Белия дом. Тя ще бъде първата жена, заемала тази длъжност.
На тази позиция тя ще отговаря за целия екип на президента и ще работи отблизо с него в ежедневието. Така тя ще продължи да играе съветническа роля и да участва във вземането на решения на най-високо ниво.
В победната си реч след изборите Тръмп я нарече „ледената девойка“ и каза, че тя обича да стои извън прожекторите, когато Уайлс отказа да говори пред публиката.
Уайлс се самоопределя като умерена. Има дълга кариера в политиката и е водила успешни кампании на кандидати на Републиканската партия за различни постове. Това включва избирането на бившия президент Роналд Рейдън през 1980 г. и на губернаторите на Флорида Рик Скот и Рон ДеСантис.
Би Би Си пише, че според републиканците „тя се ползва с уважение и умее да овладява голямото его на хората в орбитата на Тръмп, което може да ѝ позволи да наложи ред, какъвто не е успял да наложи нито един от предишните четирима началници на щабове“.
„Мисля, че няма никой, който да има толкова много информация, колкото тя. Никой в нашата орбита“, казва водещият социолог на Тръмп Тони Фабрицио за Политико. Бившият републиканец от Флорида Карлос Курбело, „тя е една от най-значимите хора в американската политика в момента.“.
Том Хоуман – „граничният цар“
Друго назначение във втория мандат на Тръмп, за което вече е сигурно, е Том Хоуман, който ще бъде „граничният цар“ – човекът, който ще ръководи контрола по границата на САЩ с Мексико. Той ще взема решенията по въпросите за имиграцията – една от темите, с които републиканците спечелиха изборите.
Основни цели, които Тръмп си е поставил в тази област за втория си мандат, са да депортира масово нелегални имигранти и да довърши започнатата по време на първия му мандат стена по южната граница с Мексико.
Хоуман е назначен в Имиграционната и митническа служба на САЩ (ICE) още през 2013 г. от администрацията на бившия президент от Демократическата партия Барак Обама като ръководител на отдела за депортация. Тогава агенцията извършва рекорден брой депортации, а Хоуман е награден от Обама с най-високото признание за държавна служба.
По време на първия мандат на Тръмп Хоуман е изпълняващ длъжността директор на имиграционната служба, като през 2018 г. подава оставка. Той подкрепи спорна политика, която доведе до преследването на родителите за незаконно влизане в страната, докато децата им бяха изпращани в приюти за непридружени непълнолетни.
Елис Стефаник – посланичката в ООН
Си Би Ес съобщи в понеделник, че Тръмп е избрал 40-годишната конгресменка от Ню Йорк Елис Стефаник за посланик на САЩ в ООН.
Тя активно подкрепя Израел във войната му в Ивицата Газа и иска хуманитарните помощи от ООН за палестинците да бъдат спрени.
Войната в региона, която Израел води на няколко фронта, продължава вече повече от година. Първо Израел започна война в Ивицата Газа срещу паравоенната групировка Хамас след нейно нападение над Израел, при което бяха убити около 1200 души, а 240 бяха взети за заложници. САЩ и ЕС определят Хамас като терористични организации.
Израел отговори с пълномащабна офанзива в Ивицата, която до момента е причинила смъртта на над 43 хиляди души, предимно цивилни.
Илон Мъск
След като финансира кампанията на Тръмп и агитира в негова подкрепа, сега Илон Мъск – най-богатият човек в света, е на път да се сдобие с департамент в администрацията на следващия президент.
Тръмп каза, че Мъск ще ръководи нов „Департамент за правителствена ефективност“, чиято цел ще бъде по-ефективното разпределяне на държавния бюджет.
Робърт Кенеди-младши
Племенникът на бившия президент Джон Кенеди – Робърт Кенеди-младши, също се очаква да има роля в следващото правителство. По време на предизборната кампания той се обяви за независим кандидат за президент, но след като не успя да привлече достатъчно избиратели, се оттегли и подкрепи Тръмп.
Наскоро новоизбраният президент каза, че ще му даде пост в сферата на здравеопазването в администрацията си, без да уточни какъв, както и че ще му позволи да се „развихри“.
През последните години Кенеди стана известен със свои противоречиви изказвания за ваксините и други здравни въпроси, които според експерти се базират на теории на конспирацията.