Традиционната пролетна салата с краставички, репички и куп зеленина, както се оказа, не е за всеки. Макар магданозът, копърът и зеленият лук да са изключително здравословни, при някои хора могат да причинят и по-сериозни проблеми
Кой трябва да внимава с тези „зелени дарове” на пролетта? Отговорите дава zdrave.to
След дългата зима и еднообразната диета, предимно с тежки храни, тестени изделия и меса, мнозина натрупаха излишни килограми. С първите слънчеви лъчи и подобряването на времето, ни се иска да хапваме повече пролетни продукти и ястия.
Една от най-популярните салати е с краставици, репички, зелен лук и различни видове зеленина. Да, тези витаминни салати са полезни, но е важно да не забравяме, че зеленият лук, репичките или например, пресният магданоз, не са за всеки в значителни количества.
Въпреки, че пресните билки помагат за поддържане на имунната система след дългата зима, попълват запасите от витамини и минерали в организма, важно е да знаете някои противопоказания за определени компоненти на пролетните салати.
Зелен лук: не повече от 5 стръка наведнъж
От всички страни чуваме, че зеленината е много полезна за здравето и храносмилането – източник е на витамини през пролетта. Но това е вярно при условие, че човек е напълно здрав, няма здравословни и храносмилателни проблеми.
Така например, има доказателства, че перата на зеления лук не трябва да се използват от хора с хипертония, особено с тенденция към скокове на налягането и кризисен ход на заболяването.
Също така, за пресния зелен лук в големи количества трябва да забравят и тези хора, които имат сериозни сърдечни проблеми или мъже и жени, които имат патологии на венозната система. Компонентите на този продукт могат да провокират съдови спазми.
За здрави хора без проблеми с храносмилането и общото здравословно състояние, лекарите препоръчват ограничаване на зеления лук през пролетта до 5 стръка на ден. Това количество от продукта помага за справяне с безсънието, укрепване на нервите и получаване на порция витамини за енергия.
За язваджиите – зеленината е забранена!
Пресен копър, магданоз или босилек, кориандър – тези ароматни билки могат да стимулират апетита, да попълнят витамините през първите топли дни и да разнообразят диетата. Освен това, пресните билки подобряват усвояването на желязото от месото и диетичните протеини. Но салата със зеленчуци не е за всеки.
Прясната градинска зеленина от почти всякакъв вид е забранена при хора със синдром на раздразнените черва (IBS). Тези продукти ще провокират обостряне на заболяването. Освен това зеленината не трябва да се консумира и от хора с хиперациден гастрит и пептична язва. Всички билки оказват ефект върху отделянето на стомашен сок, стимулират храносмилането, така че могат да провокират пристъпи на болка, да влошат хода на язвата и да обострят възпалението на стените на стомаха.
Жените трябва да обърнат специално внимание
Има доказателства, че ежедневната консумация на достатъчно голямо количество магданоз може да има абортивен ефект. Въпреки че не всички гинеколози и гастроентеролози подкрепят това мнение, бъдещите майки, особено през първия триместър, се съветват да ограничат количеството магданоз (пресен) в ястията до малка щипка.
Жените, които страдат от уролитиаза или имат склонност към нея, трябва да избягват ревен, киселец и маруля.
Тези храни повишават концентрацията на соли в урината, променят киселинността и насърчават растежа на камъни. Това особено важи за тези представителки на нежния пол, които са претърпели цистит или пиелонефрит поне веднъж в живота си.
За мъжете проблемът с повишаване на риска от образуването на камъни също е актуален, но обикновено това се отнася за тези, които са над 60- годишна възраст. Те също трябва да коригират диетата си и да намалят количеството на тези пресни храни.
Копърът – не е добър избор за хора с хипотония
Има доказателства, че копърът отпуска кръвоносните съдове и намалява налягането, има лек диуретичен ефект. Затова не трябва да се консумира в големи количества от тези, които страдат от хипотония (ниско кръвно налягане). Прекомерната консумация на копър може временно да влоши зрението, да причини пристъпи на замаяност и загуба на енергия. Трябва да се яде с повишено внимание по време на бременност.
Репичките не са за всеки!
Не всеки от нас може да си позволи традиционна пролетна салата с прясна репичка. Въпреки, че този кореноплоден зеленчук е богат на минерали и витамини, той също е с високо съдържание на плодови киселини и етерични масла. Благодарение на тях, той придобива специфичен вкус (понякога и горчив). Ето защо, салатата от репички с билки и подправки, като част от пролетното меню, е по-добре да се избягва от хора със следните здравословни проблеми:
• остри патологии на храносмилането – гастрит, панкреатит, колит;
• патология на черния дроб и жлъчните пътища – хепатит или холецистит, особено с камъни;
• пептична язва, както на стомаха, така и на червата;
• всякакъв вид чревни инфекции.
Тези хора, които често страдат от киселини, също отбелязват увеличаване на пристъпите, когато ядат репички.
Особено опасно е да се приема ряпа на гладно – дразни стомаха.
Също така не се препоръчва да се консумират много репички от хора, склонни към образуване на възли в щитовидната жлеза. Този продукт може да стимулира растежа на дифузна или нодуларна гуша.
https://www.dunavmost.com/====… Натисни СПОДЕЛИ, моля!