Кой ще купи активния и в България германски концерн Software AG?

Кой ще купи активния и в България германски концерн Software AG?

Централата на германската компания в Дармщад. Снимка: Software AG

Вторият по големина производител на софтуер в Германия Software AG, който разполага с голям офис и в София, проучва стратегически възможности, включително продажба, но досега среща предпазлив интерес. Бизнесът на включената в състава на германския борсов индекс MDax компания с пазарна капитализация от 2,7 млрд. евро от години е в застой, пише германският бизнес всекидневник Handelsblatt.

Надеждата е, че нов инвеститор или дори мажоритарен собственик може да даде нов тласък на стратегията. С помощта на инвестиционната банка JP Morgan германският концерн поддържа от лятото контакти с инвестиционни фирми с фокус върху софтуера, като Advent, Permira, Francisco Partners, Thomas Bravo и TA Associates.

Още по темата

Тези частни инвестиционни компании, които обикновено подкрепят бързоразвиващи се софтуерни компании с капитал и опит, обаче са отказали да влязат в Software AG, твърди Handelsblatt, позовавайки се на запознати източници. На втори етап Software AG проучва дали други финансови инвеститори, като CVC, EQT, KKR, Silver Lake или Hg, биха проявили интерес към сделка. Досега никой от тях не е решил да подаде оферта.

Позицията на фондацията на основателя на компанията Петер Шнел, която държи 31% от акциите, остава неясна. Software AG, JP Morgan и фондацията, както и финансовите инвеститори отказват коментар.

Според Bloomberg обаче CVC Capital Partners, Silver Lake Management и Thoma Bravo са сред фирмите за дялово инвестиране, които обмислят оферти за германската компания. Няколко фонда са подали писма за интерес към софтуерния производител, твърдят източници, помолили да останат анонимни. 

Базираната в Дармщад Software AG е втората по големина софтуерна компания в Германия след SAP. Но докато други софтуерни компании се радват на голяма популярност на фондовия пазар през последните години, оценката на Software AG не се представя особено добре. В сравнение с цената в началото на 2018 г., оценката днес е с над 20% по-ниска. Когато Bloomberg и Handelsblatt съобщиха за пръв път за намеренията на Software AG да се продаде преди две седмици, цената на акциите временно се повиши с повече от осем процента, но след това отново се понижи значително. 

Как се развива бизнесът?

При обявяването на последните си данни за тримесечието Software AG не успя да отговори на очакванията на анализаторите. В основното подразделение Digital Business анализаторите очакваха увеличение на входящите поръчки с 14,7%. Въпреки това след коригиране на валутните ефекти резервациите са се увеличили само с около 6%.

За сравнение, бизнесът с облаци се превърна в най-важния двигател на растежа за конкурента SAP. Само през третото тримесечие входящите поръчки там са се увеличили с 24%.

Инвестиционната банка Barclays също разглежда разговорите за продажба в този контекст: изглежда, че компанията предприема проактивна стъпка, се казва в първоначалната ѝ оценка. Това може би потвърждава предположението, че бизнесът не се развива напълно по план. Съществуват рискове за цифровото подразделение както през следващата година, така и след това, твърди Barclays.

Въпреки това ръководството обещава, че растежът ще се ускори през 2022 г. До 2023 г. приходите трябва да нараснат до 1 млрд. евро, а оперативният марж – до 25-30%. През следващите две-три години са възможни приходи за 1,5 млрд. евро, заяви главният изпълнителен директор на групата Санджай Брахмавар на Деня на капиталовите пазари през февруари.

Акционерите обаче гледат на Software AG с известен скептицизъм. През последните години компанията многократно не оправда очакванията. Въпреки това със сигурност има потенциал за повишаване на цените на акциите: Анализаторът Кнут Волер от Baader Bank очаква растежът да се ускори през новата година и по този начин да се подобрят и маржовете.

Какви са опциите?

Ако Software AG действително се сдобие с нов собственик, ще има няколко възможности. От една страна, оттеглянето от фондовата борса би могло да улесни трансформацията, тъй като в този случай ръководството ще обръща по-малко внимание на капиталовия пазар. Пример за подобна стратегия беше даден в миналото от производителя на персонални компютри Dell, който сега отново е листван на фондовата борса.

От друга страна, разделяне е възможно и в случай на продажба на стратегически инвеститор. Software AG има две подразделения: бизнесът с бази данни Adabas & Natural е много печеливш, но се свива в дългосрочен план. В платформата за цифров бизнес групата обединява бъдещите технологии, които обещават растеж.

Не на последно място, Software AG може да се възползва от сливане с голяма група, за да се задържи на конкурентния пазар на софтуер – компанията от MDax има известни конкуренти в много продуктови категории.

Появата на миноритарен инвеститор може да доведе до драстични промени. Фирмите за дялово инвестиране усъвършенстваха стратегията на компании като Springer, GfK или Ottobock и осигуриха капитал за разширяване. В GfK и Ottobock напускането на финансовите инвеститори е неизбежно, като за тях се очаква висока възвръщаемост.

Software AG разполага с много офиси из целия свят. По-голямата част от тях се намират в Европа, но има и такива в Северна Америка, Южна Америка, Азия, Африка и Австралия. Компанията навлезе у нас през 2006 г., а в момента в София е един от по-големите развойни центрове на компанията с близо 300 души. За 2020 г. дружеството „Софтуер АГ дивелопмънт център“, през което Software AG оперира в България, отчита приходи за 24,5 млн. лв. и печалба в размер на 808 хил. лева. 

източник https://www.investor.bg/…………