Снимка: Архив Ройтерс |
Търговията на Wall Street претърпя рязък обрат на фона на заявката на на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл за агресивно повишаване на лихвите в САЩ. Това изстреля цената на американските ценни книжа и предизвика най-резкия спад на водещите индекси на щатските борси за последните две седмици.
Федералният резерв е решен да намали инфлацията и вероятно институцията ще пристъпи към „агресивно повишение на лихвите“ още от следващия месец, стана ясно от думите на председателя на институцията по време на дискусията, посветена на развитието на глобалната икономика, организирана от Международния валутен фонд (МВФ).
„Според мен е подходящо да се движим малко по-бързо“, каза той, цитиран от CNBC, и допълни, че повишение с 50 базисни пункта е „на масата на срещата през май“. Тези изявления се покриват с пазарните очаквания, че Фед се готви за най-рязкото повишение на лихвата за последните 40 години в опит да потуши инфлацията.
Сесията на Wall Street започна повече от оптимистично като търговците приветстваха силните финансови отчети. В ранните часове Dow Jones добави повече от 300 пункта към стойността си. Но в края на деня индексът на сините чипове записа спад от 1,05% до 34 792,76 пункта.
За широкия S&P 500 спадът е от 1,48% до 4393,66 пункта. Технологичният индикатор Nasdaq се срина с 2,07% до 13 174,65 пункта. И двата индекса започнаха сесията с повече от 1% ръст.
17% от компаниите в S&P 500 вече показаха финансовите си отчети преди отварянето на търговията днес (21 април), като 81% от тях са над пазарните очаквания, сочат данните на FactSet.
На търговията обаче повлия рязкото поскъпване на 10-годишните американски държавни облигации, които постигнаха доходност от 2,9%. Това е най-високото ниво от края на 2018 година насам.
Сред големите губещи в търговията днес е Discovery, чиито акции поевтиняха с 8,3%, след като беше разпространена новината, че компанията спира канала CNN+. Акциите на Chevron поевтиняха с 5% до 164,61 долара за брой. Като цяло енергийният сектор, комуникациите и технологиите завършиха със загуби.
На обратния полюс беше авиокомпанията United, която прогнозира, че ще се върне към печалбата през 2022 година за първи път от началото на пандемията от коронавируса. Акциите ѝ поскъпнаха с над 9% до ниво от 50,85 долара за брой.
Цената на американския лек суров петрол се повиши с 1,57% до 103,79 долара за барел. Европейският сорт Brent поскъпна с 1,5% до 108,44 долара за барел, изтривайки загубите от сряда. Влияние на валутните пазари оказват очакванията, че ЕС ще забрани вноса на руски петрол.
На валутните пазари едно евро се разменя за 1,0852 долара за брой.
Цената на златото се понижи с 1% на фона на поскъпващите американски облигации и търговията се извършваше на ниво от 1946,73 долара за трой унция.