Индексът на икономическите нагласи е нараснал до 54,3 пункта през месеца поради очаквания за разхлабване на ограничителните мерки. Снимка: Bloomberg L.P. |
Компаниите в Германия продължават да са оптимисти в началото на годината. Данните на института ZEW във вторник показаха, че индексът на икономическите нагласи е отбелязал ръст през февруари, съобщи Ройтерс. Причина за него са очакванията, че ограничителните мерки против коронавируса ще бъдат разхлабени, а това ще позволи на ръста на най-голямата европейска икономика да набере скорост.
Индексът на икономическите нагласи на института за икономически проучвания ZEW в Германия е нараснал до 54,3 пункта през февруари. За сравнение, през януари, когато отново е отчетено повишение, показателят се е равнявал на 51,7 пункта, а очакванията на икономистите, анкетирани от Ройтерс, бяха за ръст до 55 пункта.
„Икономическите перспективи за Германия продължават да се подобряват през февруари въпреки нарастващата икономическа и политическа несигурност“, коментира президентът на института проф. Ахим Вамбах.
„Експертите по финансови пазари очакват разхлабване на противоепидемичните ограничения и икономическо възстановяване през първата половина на 2022 г. Все още очакват инфлацията да се забави макар и с по-бавен темп и от по-високо равнище в сравнение с предишните месеци. Над 50% от експертите прогнозират, че краткосрочните лихвени равнища в еврозоната ще се увеличат през следващите шест месеца“, допълни Вамбах.
Индексът за настоящите условия нарасна до -8,1 пункта от -10,2 пункта месец по-рано. Консенсусната прогноза бе за равнище от -6,0 пункта.
Според Томас Гитцел от VP Bank руска инвазия в Украйна би могла да забави възстановяването на германската икономика, особено ако западните сили отговорят на действията на Русия със санкции към енергийния сектор на страната и ако Кремъл спре доставките на газ в Европа.
„Конфликтът в Украйна може да провали икономическото възстановяване“, посочи Гитцел в своя бележка. „Като цяло САЩ и Европейският съюз ще се пробват, в случай на руска инвазия, да пощадят енергийния сектор от санкции, но има и други рискове, които биха могли да влошат икономическия оптимизъм“, смята анализаторът.