Казусът с лиценза за охранителна дейност на фирмата “Делта гард”, придобил популярност покрай разследването на Антикорупционния фонд “Осемте джуджета”, стигна до Конситуционния съд (КС), съобщи пресцентърът на Върховния административен съд (ВАС).
ВАС като втора инстанция трябваше да се произнесе по делото, заведено от фирмата срещу заповедта за отнемането на лиценза й от МВР. Сега ВАС спря производството по делото и попита КС дали разпоредбата от Закона за частната охранителна дейност не противоречи на Конституцията.
Отнемането на лиценза е било правилно, отсъди Административният съд в София-град (АССГ) на първа инстанция през февруари. „Делта гард“ обаче обжалва решението пред ВАС.
Главната дирекция “Национална полиция” започна процедура по отнемане на лиценза на “Делта гард” в края на октомври миналата година. Повод за това стана фактът, че един от съсобствениците на фирмата – Димитър Спасов, известен като Митко Каратиста, се оказа обвиняем за самоуправство, осъществено със сила или заплаха от 2019 г.
Законът за частната охраничетелна дейност предвижда 30-дневен срок, в който всеки съдружник във фирма за сигурност, получил обвинение в престъпление от общ характер, трябва задължително да излезе от нейното управление.
Въпреки това Спасов прехвърли собствеността си в “Делта гард” на съдружника си Марин Русев едва в края на октомври. Няколко дни по-късно прокуратурата предяви обвинението на Каратиста – цели две години и половина след повдигането му.
Именно това обстоятелство беше използвано от защитата на “Делта гард” по делото. Тя твърдеше, че привличането в качеството на обвиняем става факт на два етапа – първо, с повдигане на обвинение, а след това – с неговото предявяване. Затова тезата на фирмата беше, че законовото задължение на Спасов да прехвърли собствеността си е настъпило едва в началото на ноември миналата година.