Крайнодясната Партия на свободата печели изборите в Австрия. Има ли с кого да управлява

Крайнодясната Партия на свободата печели изборите в Австрия. Има ли с кого да управлява

Крайнодясната Австрийска партия на свободата печели парламентарните избори в Австрия, сочат предварителните резултати, цитирани от световните агенции. Партията, водена от Херберт Кикъл, получава 28,8% от гласовете, но това не е достатъчно за мнозинство и формацията ще търси коалиционни партньори.

Това е първата победа на избори на Австрийска партия на свободата от основаването ѝ през 50-те години на 20 век. Резултатът ѝ идва на фона на успехите на крайнодесни формации в други държави в Европа през последната година.

На второ място е консервативната Австрийска народна партия на сегашния канцлер Карл Нехамер, която получава 26,3% от гласовете. Предварителните резултати показват, че в парламента ще влязат още Австрийската социалдемократическа партия с 21,1% от гласовете, либералната партия Неос с 9,2%, и Зелените с 8,3%.

Единствената партия, която досега не е изключила възможността за коалиция с Партията на свободата, е Австрийска народна партия. Но нейният лидер Карл Нехамер изключва участие в правителство, оглавено от Кикъл.

Избирателната активност на изборите в неделя е била 78%, съобщи Би Би Си. Това значи, че 6,3 милиона гласоподаватели са участвали във вота, доминиран от дебати за миграцията и икономиката.

Какво обещава Партията на свободата

Победата на Австрийската партия на свободата на изборите в неделя е първият ѝ такъв успех от основаването ѝ.

Лидерът ѝ Хърбърт Кикъл каза, че успехът на партията “отваря вратата на нова ера” и благодари на гласоподавателите си за “оптимизма, смелостта и доверието” в реч след обявяването на предварителните резултати в неделя вечерта.

Сред предизборните обещания на Кикъл е да превърне “Австрия в крепост” и да възстанови “сигурността и мира”. Той е съюзник на Виктор Орбан и партията му участва в инициираната от унгарския премиер популистка група в Европейския парламент “Патриоти за Европа”.

Австрийската партия на свободата е основана през 50-те години на 20 век от бивши нацисти, но след това се опитва да смекчи посланията си. Въпреки това няколко скандала през последните години са свързани с наследството на партията. Два дни преди вота се появи видео на кандидати от партията, които пеят песен, смятана за нацистка, на погребение.

Сред основните обещания на партията е да спре незаконната имиграция.

Австрийската партия на свободата е била обект на критики, защото отказва да осъди руската инвазия в Украйна. Партията се противопоставя на европейските санкции срещу Русия и твърди, че те вредят повече на самата Австрия, отколкото на Русия.

Депутати от партията напуснаха парламента във Виена по време на реч на украинския президент Володимир Зеленски.

Има ли с кого да управлява Кикъл

Предварителните резултати показват, че Партията на свободата ще има 56 депутати в 183-местния парламент. Австрийската народна партия ще има 52 места, а социалцемократите – 41. Това значи, че никоя партия няма мнозинство и ще трябва да се търси управляваща коалиция.

Социалдемократите, Зелените и либералнатаНеос вече изключиха възможността за партньорство с Австрийската партия на свободата. От партиите в парламента единствено Австрийската народна партия допуска възможността за партньорство с крайнодесните, но лидерът ѝ Карл Нехамер отказва да участва в правителство водено от Хърбърт Кикъл.

“Невъзможно е да се състави правителство с някой, който обожава теориите на конспирациите”, каза Нехамер преди изборите. До момента няма индикации, че Кикъл е готов да се оттегли.

Ако Австрийската партия на свободата не успее да състави правителство, е възможно да се водят преговори между Австрийската народна партия и социалдемократите, които доминират управлението на Австрия след Втората световна война. Възможно е те да привлекат за партньор някоя от по-малките партии в парламента – Зелените или либералите.

Президентът Александър ван дер Белен призова партиите да преговарят помежду си и каза, че процесът на формиране на коалиция може да отнеме повече от обичайните два или три месеца.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036