Крим – полуостровът, който трови отношенията между Русия и Украйна

Крим - полуостровът, който трови отношенията между Русия и Украйна

Пристанището на Севастопол в Крим. Снимка: Misha Friedman/Bloomberg

Русия започна сплашването на Украйна не с продължаващото струпване на войски от няколко месеца насам, а преди осем години, с нахлуването и анексирането на Крим.

Полуостровът остава неразрешима точка на антагонизъм между Русия, Украйна и Запада, пише Politico.eu.

Украинският президент Владимир Зеленски изясни това по-рано тази седмица в обръщение към нацията. „И Донбас, и Крим ще се върнат към Украйна. Изключително чрез дипломация. Ние не посягаме на това, което не е наше, но няма да се откажем от земята си“, коментира той.

Руският президент Владимир Путин не показва никакви признаци да се откаже от твърдението си, че Крим принадлежи на Русия. Той предупреждава, че допускането на Украйна да се присъедини към НАТО може да привлече Запада във война с Русия за полуострова.

„Европейските страни, включително Франция, вярват, че Крим е част от Украйна, но ние смятаме, че е част от Руската федерация. И какво ще стане, ако се направят опити тази ситуация да се промени с военни средства?”, попита той след срещата миналата седмица с френския президент Еманюел Макрон. „Имайте предвид, че доктрините на Украйна обявяват Русия за противник и заявяват възможността да си върне Крим, дори и с военна сила“, допълни той тогава.

Дори повдигането на Крим като проблем противоречи на политиката на Кремъл, който настоява, че статутът на Крим като част от Русия е уреден. Руските власти подчертават, че преобладаващото мнозинство от хората на полуострова са руснаци.

Още по темата

ЕС и САЩ наложиха санкции на Русия заради анексията и имаше до голяма степен беззъби резолюции от ООН и Съвета на Европа, но до неотдавнашното противопоставяне с Русия въпросът се изплъзва от международния дневен ред.

Киев обаче не забравя. Миналата година Украйна засили вътрешните и международните опити да върне темата на преден план, което допринесе за влошаването на отношенията с Русия.

Украйна прие Държавна стратегия за деокупация и реинтеграция на временно окупираната територия на Крим през март 2021 г. Тя изброява правни и административни мерки за проследяване на нарушенията на правата на човека в Крим и наказателно преследване на извършителите, насърчаване на международни санкции, преследване на Русия в международни съдилища, насърчаване на икономиката на Украйна да осигури привлекателна алтернатива на руското управление и да облекчи административните въпроси за жителите на поуострова.

Освен санкциите, стратегията обаче не посочва как да върне Крим на Украйна, нито военното решение, което Путин спомена.

„Стратегията предвижда, че Украйна разглежда политически и дипломатически средства за деокупация и реинтеграция на Крим“, казва Антон Кориневич, постоянен представител на президента на Украйна за Автономна република Крим. „Сега никой не мисли за нещо друго“, допълва той.

Вместо това Украйна наблегна на репресиите и русификацията на полуострова, за да настоява за непризнаване въз основа на нарушаване на международното право от страна на Русия.

https://www.investor.bg/