Обединеното кралство вижда огромен потенциал за инвестиции при прехода на България към нисковъглеродни и възобновяеми енергийни източници. Един от начините България да привлече максимално количество инвестиции е приемането на ясен дългосрочен план за осъществяването на този преход със съответните стратегии и политики за развитието на офшорните вятърни централи и ядрената енергетика. Втората открояваща се сфера е технологичната. В България технологичният сектор е много динамичен, а в Обединеното кралство също има значителна експертиза, така че това е естествена възможност за активно сътрудничество между нашите страни и в двете посоки. Това каза Крис Бартън, търговски пратеник на Негово Величество за Европа, в предаването „Бизнес старт” с водещ Христо Николов.
Целта на посещението ми в България е да насърча търговията и инвестициите между двете държави. Търговският ни оборот е значителен, на стойност около 2 милиарда евро годишно, и бих искал да подпомогна разрастването му, включително чрез привличане на български инвестиции в Обединеното кралство.
Обединеното кралство е добър избор за бизнес инвестиции, защото е разрастващ се активен голям пазар, отворена икономика, която приема радушно вложенията от други страни, има конкурентна данъчна система, добра финансова подкрепа, особено за малки предприятия, висококвалифицирана работна ръка, отлична експертиза във върховите технологии чрез университетите и научно-развойните центрове. Имаме конкретна подкрепа от държавата и за предприемачеството чрез програмата ни „Глобални предприемачи“, по линия на която хора с опит в създаването и развиването на технологични компании съдействат на компании от цял свят, които искат да инвестират в Обединеното кралство, подчерта събеседникът.
Бартън изрази надежда броят на британските туристи в България да продължи да бъде значителен.
„Струва си да отбележим и големия брой пътувания между двете страни. В Обединеното кралство живеят около 300 000 българи, които ние приемаме радушно. Чудесно е, че в България живеят около 15 000 британци. А около 450 000 британци посещават България, за да се насладят на отличните възможности за ски туризъм, на вашата култура и природа”.
Що се отнася до поевтиняването на британската лира събеседникът посочи, че повечето големи икономики и валути са загубили стойност спрямо щатския долар през последните месец.
„Преимуществото за българските и британските стоки, които се продават в САЩ, е, че сме по-конкурентоспособни поради разликата в обменните курсове. Предизвикателството за двете ни страни е, че поскъпват стоките, които внасяме от Америка, а това се отразява на инфлацията”, посочи Бартън.
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria