В неделя Финландия избира нов президент. Това се случва, след 12-годишно управление на досегашния президент на страната Саули Нинистьо, който няма право да се кандидатира отново.
Изборите идват на фона на опасенията за потенциална агресия от страна на Русия, с която Финландия дели граница, докато тя продължава войната си в Украйна. Това ще бъдат и първите избори в страната, след като тя наруши многогодишната си политика на неутралитет и се присъедини към НАТО. Голяма роля за това изигра именно досегашният президент Нинистьо.
В изборите участват деветима кандидати, но последните социологически проучвания показват, че има двама фаворити: Александър Стуб и Пека Хависто.
„Това е много критичен момент във финландската и европейската история. Не бива да се подценяват предизвикателствата, свързани с воденето на външната политика и политиката за сигурност в настоящата среда“, казва пред Файненшъл таймс Оли Рен, бивш финландски министър, който също се кандидатира за президент.
Кандидатите са единодушни по повечето въпроси, свързани с външната политика, включително членството в НАТО, охраната на границата на страната с Русия и начините за справяне с Москва.
Какви за отговорностите на президента във Финландия
Финландските президенти имат важна роля. Те ръководят външната политика на страната и политиката на сигурност, както и представят страната на заседанията на НАТО.
Освен това президентът действа като върховен главнокомандващ на финландските въоръжени сили, като взема решения за всякакви значителни промени във военната готовност.
Президентът назначава и освобождава министри, някои високопоставени държавни служители и съдии от Върховния съд. По искане на министър-председателя той може да разпореди и провеждането на предсрочни парламентарни избори.
Мандатът на президента е 6-годишен и той не може да бъде избран за повече от два последователни мандата.
Кои са кандидатите
- Александър Стуб
В досегашните социологически проучвания във Финландия води Александър Стуб. Спрямо декември обаче подкрепата за него намалява.
Стуб е бивш външен министър и бивш министър-председател на Финландия. Той е член на дясноцентристката Партия на националната коалиция в страната. Известен е с проевропейските си нагласи, пише Ройтерс.
През 2017 г. той напуска финландската политика и казва, че няма да се върне. След това става вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка, а по-късно и директор на Европейския университетски институт във Флоренция.
Казва, че нахлуването на Русия в Украйна е променило мнението му, и сега той се кандидатира за президент. През 2022 г., „Финландия изведнъж се превърна в държава на фронтовата линия“, казва Стуб.
- Пека Хависто
Социологическите проучвания поставят либерала Пека Хависто на второ място. Според последните резултати на Yle той има 24% – само 3% по-малко от Стуб.
Хависто е член на зелената партия в страната и е бивш дипломат на ООН. Досега се е кандидатирал два пъти за президент – през 2012 г. и 2018 г., но и двата пъти завършва втори след досегашния президент Саули Нинистьо.
Той също е бил външен министър на Финландия – от 2019 до 2023 г. Преди това е заемал и други министерски постове.
В телевизионен дебат той казва, че е трудно да се открият „много големи политически различия“ между кандидат-президентите във Финландия по въпроси като НАТО, подкрепата за Украйна и отношенията с Русия.
„Затова до голяма степен е въпрос на личностни качества, опит, работа в трудни външнополитически ситуации“, казва той.
Ако бъде избран, Хависто ще стане първият открито хомосексуален президент на Финландия.
- Юси Хала-Ахо
Според социологическите изследвания на трето място с 18% ще бъде Юси Хала-Ахо. Подкрепата за него се увеличава през последния месец, като през декември половете показваха очакван резултат от 10%.
Някои проучвания предполагат, че той може да заеме и второто място.
Хала-Ахо е единственият кандидат сред четиримата с най-голяма подкрепа, чиито външнополитически възгледи се различават съществено. Той е националист, критик на Европейския съюз (ЕС) и на политиката му за имиграцията. През 2012 г. той е глобен от Върховния съд на страната за расистки изказвания.
Той е бивш лидер на Финландската партия, а сега е говорител на парламента.
- Оли Рен
Последните социологически проучвания поставят Оли Рен на четвърто място с 12% подкрепа.
Той е член на Центристката партия във Финландия и е бивш комисар по икономическите въпроси на ЕС. В момента е управител на Банката на Финландия и член на Управителния съвет на Европейската централна банка.