Къде е Русия в блоковото разделение между демокрации и автокрации?

Дългосрочното влияние на кризата около Украйна може да се търси в няколко насоки. Първата и най-съществена от глобална гледна точка е ускореният преход от една полицентрична международна система към една двублокова международна система. Този процес стартира преди три-четири години, а кризата  дава допълнителна динамика на този преход. Двата блока са западните държави от една страна и ревизионистични автокрации от друга. Този анализ направи в предаването „В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria Владимир Шопов, автор, изследовател и консултант.

Още по темата

В последните години има сериозен дебат по отношение на европейския суверенитет и стратегическата автономност на Европа. Кризата в Украйна и на фона на възникващата двублокова система ни изпращат на място, където възможният европейски суверенитет би могъл да бъде единствено част от широкия Запад. Тоест, ако е имало държави и политици, които отпреди тази криза продължаваха да си мислят, че е възможно да се поддържа едно междинно положение, то оттук нататък това ще бъде все по-трудно, коментира той.

Според него третата посока, която е важна за Югоизточна и Източна Европа, е свързана с това, че с последната съвместна декларация на президента Путин и на президента Си Дзинпин ставаме свидетели на един пакт за блокиране на евроатлантическата интеграция на тези държави в двата региона, които не са част институционално от западния свят.

„Визирам най-вече официалната позиция на Москва и на Пекин срещу по-нататъшното разширяване на НАТО“, уточни Шопов.

По думите му Русия започва да променя своите намерения по отношение на начина, по които се позиционира в своята периферия.

„Дотук тя се задоволяваше основно с по-ограничено позициониране, разчитане на някои подкрепяни от нея местни играчи. Следващият етап е по-скоро свързан с твърдо стъпване и уплътняване чисто позиционно и териториално на Русия и по всяка вероятност и създаването на нови международни субекти, като евентуални федеративни структури, които включват и Беларус, по всяка вероятност и бъдещите отцепнически републики в Украйна. Идеята е нейното позициониране да бъда много по-устойчиво и да бъде изнесено максимално близо до границата с НАТО“, смята анализаторът.

Той отбеляза, че Путин и Русия в момента се опитват да очертаят контурите на евентуалните бъдещи залози, ако този процес на изплъзване на перифериите от руска гледна точка продължи.

Владимир Шопов е скептичен, че има място за реално ефективна дипломация.

В кои области може да се водят преговори? Ще има ли Русия някакъв алтернативен икономически модел? Как се отразява партньорството на Москва с Пекин?

Още по темата за зараждащия се нов световен ред може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие” вижте тук.

https://www.investor.bg/