К. Паунина: ЕЦБ ще повиши лихвите до положителни нива през 2026 г.

К. Паунина: ЕЦБ ще повиши лихвите до положителни нива през 2026 г.

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Очакванията са Европейската централна банка (ЕЦБ) да увеличи лихвите на положителна територия през 2026 г. Това влияе много върху портфейлните решения – как да се съхраняват активите, къде да се търси доходност.

Това коментира Красимира Паунина, изпълнителен директор на Селект Асет Мениджмънт, пред Bloomberg TV Bulgaria.

Новите решения на ЕЦБ за целта за инфлация, която вече е 2%, и рисковете от разпространението на варианта Делта на коронавируса се отразяват на всички пазари на високорискови активи. Затова тази седмица има леко понижение на цените на петрола, въпреки очакванията за покачване по-рано.

„Винаги, когато е имало забавяне на икономиката, Фед дават инфлационен таргет над очакваното от тях, в случая – над 2%. (…) Те го толерират с цел да има по-добро наблюдаване на пазарите“, коментира тя.

За сметка на това ЕЦБ винаги подхождат по-консервативно от Фед и това води до въпросното забавяне спрямо САЩ, което се очаква да наблюдаваме във връщането на лихвите положителни стойности, обяснява Красимира Паунита.

Трябва да се види и какво ще се реши на  септемврийската среща на ЕЦБ относно извънредните покупки на активи, които се правят с цел създаване на повече ликвидност – дали те ще се извършват и след първоначалния хоризонт до март 2022 г.

„Може би би сравнителното поддържане в средносрочен план на по-ниски ставки на лихвените проценти ще помогне за рефинансиране на новите дългове, които натрупаха през последната година и половина повечето бизнеси с цел да излязат от ситуацията около ковид пандемията. Чрез това рефинансиране да има един лаг  за тях, в който да могат да си стъпят на краката, да си възстановят част от заемните средства и да не е рязко повишаването на лихвения процент, което би им се отразило неминуемо негативно и би довело до значително повече фалити, отколкото в САЩ“, коментира тя.

Като резултат от решението на ЕЦБ Красимира Паунина смята, че повечето институционални инвеститори ще запазят поглед към европейския корпоративен дълг с високо качество, който е със средносрочен матуритет.

Тя очаква намаляване на апетита за риск и обръщане на прехода към цикличните стоки и компании. Положителното настроение към автомобилостроенето например трябва да е сравнително по-високо. Всичко това обаче зависи от предстоящия есенно-зимен сезон и реалността, пред която ще ни изправи Делта вариантът.  

Вижте целия разговор с Красимира Паунина на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Източник: https://www.investor.bg/ .