Кирил Петков. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
Европейската комисия (ЕК) ще обсъди няколко идеи за намаляване на цената на газа в общността, представени от България, съобщи преди началото на заседанието на Министерския съвет днес (23 март) премиерът Кирил Петков. Една от тях е таван на цената на газа до 50 евро за мегаватчас.
Според идеята на България общността ще купува газ чрез общ преговорен екип с доставчиците, за да може да бъде постигната по-добра цена. Специален механизъм ще компенсира страните, ако не може да бъде договорен газ с цена до 50 евро за мегаватчас, обясни още премиерът.
Общи покупки на природен газ в ЕС се обсъжда от години като част от идеята за създаване на европейски Енергиен съюз, зародила се през 2015 година, а през 2016 година ЕК препоръча на страните от общността да „споделят“ газовите си находища в случай на криза. Досега обаче тези насоки са оставали до голяма степен на хартия.
На фона на проблемите в газовия сектор през последните месеци въпросът за общите доставки отново дойде на дневен ред. В края на 2021 година темата беше дискутирана и в Европейския парламент.
България е предложила още и координирано намаляване на акциза върху горивата в ЕС. „Ако това се случи, ще покажем на всички превозвачи, че се грижим за тях, както и за цялата икономика“, поясни Петков.
В момента страната ни има най-ниската възможна ставка на акциза в общността. Решение за акцизите на горивата трябва да получи одобрението на всички страни от ЕС.
Кирил Петков коментира още, че се водят активни преговори с доставчици на втечнен газ, за да може ЕС да има „План Б“, независимо от изхода на войната в Украйна. От неговите думи стана ясно, че страната ни ще подкрепи идеята за задължително пълнене на газохранилищата до 90% преди новия отоплителен сезон.
Очакванията са, че до края на тази седмица ЕК ще публикува своето предложение за повишаване на сигурността на газовия сектор.