Село Малка Верея е разположено на няколко километра западно от Стара Загора, в полите на Сърнена Средна гора. Според легендите на това място е имало чифлик на турчина Кара Велели.
В началото на 18 век кърджалиите ограбили и опожарили трите чирпански села Сърневец, Стоян Заимово и Могилово. 15 семейства от тях намерили убежище като ратаи към чифлика и образували към 1820 г. село, което назовали Кара Верлели. За десетина-петнайсет години населението бързо нараснало до към 250 жители и около 30-40 къщи.
Предприемчиви българи с добър бизнес в Малка Верея
Новосъздаденото чисто българско село взема участие в борбата против турското робство. Доказано е, че Васил Левски основава в него таен революционен комитет. През 1877 г. селото е ограбено и опожарено от армията на Сюлейман паша, а българското население забягнало по други села в страната. Но след година-две хората се връщат в родното си място и се заселили в него трайно. Построено е дори и училище с 2 класни стаи.
Иманяри грабят Малка Верея
През 1906 г. селото с царски указ е преименувано на Малка Верея. През 1920 г. се образува земеделска кооперация с читалище. Селото дава 28 жертви във войните. През 2008 г. за тяхната памет е поставена и плоча. В днешно време за разлика от много села Малка Верея непрекъснато увеличава броя на жителите си. Постоянно се строят нови къщи и ваканционни селища.
Българщината. Читалище „Св.Св.Кирил и Методий“, с. Малка Верея
Дълги години в селото имало желание и се е говорило за паметник на загиналите във войните. На общо събрание беше решено и през 2008 г. с доброволни дарения от почти цялото население се изработи и постави на подходящо място в обновения център паметната плоча на 28-те жертви във войните.
Друга инициатива е свързана със събиране на дарения за изграждане на параклис. Читалището не разполага с подходяща сграда за своята дейност и въпреки това през 2004-та г. е продаден започнатия Културен дом. Води се много трудна борба за неговото връщане на истинските му стопани – жителите на Малка Верея.