Лекарство, което се използва за лечение на тежки възпаления на дихателните пътища при недоносени бебета, го няма в страната ни от октомври месец. Какви са причините за липсата на медикамента?
Тя подчерта, че доставките в България не отговарят на повишеното търсене.
„От една страна имаме търсене, което е за стабилни контингенти от пациенти, а от друга страна – повишено потребление заради пандемията. И се оказва, че нещото, за което ние сме предупреждавали от много време, че е възможно доставките на някои от основните вносители да не отговорят на потребностите на пациентите. В момента имаме система, която алармира кои лекарства са под необходимото количество в България и която забранява износа на лекарства, когато те паднат под един минимум“, допълни Маринкова.
„То никога не е попадало в тези забранителни списъци, което още веднъж доказва, че не забраната, а именно насърчаването на доставките би могло да реши проблемите на пациентите в такива моменти. Ако разполагахме с гъвкава база, която позволява не само на притежателите разрешение за употреба и на търговците на едро от всяка една точка на Европа да бъде намерен и внесен този продукт, ние нямаше да сме свидетели на подобен дефицит“, посочи тя.
Боряна Маринкова допълни, че дефицитът е сериозен и продължава повече от месец и половина.
„Той създава проблеми при родителите. А много хора в страха си да не останат без лекарства, ако им се наложи – купуват количества, които не са им необходими. Между 60 и 70% от лекарствата липсват поради недостатъчен внос. Необходимо е либерализиране на вноса. Това, което трябва да се направи в момента, е да се наложи спешна доставка от друга европейска държава, за да може да бъде обезпечен пазарът“, категорична е тя.
Целия разговор гледайте във видеото.