Лекар: Готови сме на разговори за бележките за училище

Лекар: Готови сме на разговори за бележките за училище

Отпадане на медицинските извинителни бележки за учениците – това обмисля Министерството на здравеопазването. Здравният министър обяви, че има принципно съгласие от страна на БЛС. Малко по-късно дойде и обратното становище на лекарската организация, която твърди, че темата не е обсъждана.

„Нямат нашето съгласие и не са водени такива разговори, тъй като това е много сериозен проблем, който касае както лекарите, така и родителите. Разбира се, и учителите. Така че би следвало, че когато се обсъжда такъв важен и социално значим проблем – да се вземе под внимание и какво мислят лекарите по този въпрос. Идеята да отпаднат бележките е добра, но въпросът е как ще стане това нещо, защото лекарят написва амбулаторен лист, това е в задълженията. Там има доста информация, която дали би трябвало да бъде давана на училищните власти и те за какво ще я използват?“, коментира членът на УС на Българския лекарски съюз проф. Милена Станева в „България сутрин“.

По думите ѝ част от тази информация може да бъде изключително деликатна.

„Не би трябвало да се дава публично, така че отпадането на медицинските бележки и заменянето с амбулаторен лист задава доста въпроси, които касаят нормативната уредба – как ще са защитени личните данни на детето, кой ще ползва тази информация. Погледнато формално, с амбулаторен лист може да се извинят отсъствията, защото в амбулаторния лист има диагноза“, допълни проф. Станева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя припомни, че извинителните медицински бележки са административна дейност.

„Нека да направим разликата между медико-диагностична дейност, която е задължение на лекаря и се финансира от НЗОК. А извинителната бележка е административна дейност, която е свързана с допълнително време на лекаря, така че той вместо да прегледа другия пациент, той използва времето, за да напише бележката. А общопрактикуващите лекари са еднолични търговци и те като фирма могат да си определят каквито искат цени за всеки поотделно“, подчерта членът на УС на Българския лекарски съюз.
Проф. Станева поясни, че масовата цена е между 2 и 5 лв.

Припомняме, че министерството поде инициативата и даде повече правомощия на родителите, като със собствена бележка извиняват детето си и преценяват, дали да си остане вкъщи.

„БСЛ е по-склонен на този вариант, защото е публична тайна, че много родители се обаждат на личния лекар и му казват: „Дай една бележка, че детето малко кашля“. Добре, но това „малко киха“ и „малко кашля“ е болест, как лекарят да прецени колко е сериозно? И ако изпише бележка и след това детето се влоши, какво се случва?“, каза още тя, като добави, че са готови да водят преговори с Министерството на здравеопазването.

Проф. Милена Станева категорично заяви, че има огромна разлика между електронните рецепти и извинителните бележки: „Това са различни неща и процесът е различен, защото е факт, че от началото на учебната година са издадени толкова много извинителни бележки, че явно проблемът не е толкова голям в чисто техническото издаване“.

Гледайте целия разговор във видеото.

https://www.dnes.bg/