Липсата на вода нанася удар на най-големия производител на мед в света

Липсата на вода нанася удар на най-големия производител на мед в света

Снимка: Bloomberg LP

Недостигът на вода започва да заплашва производството на мед в страна, която съставлява над една четвърт от глобалното предлагане, пише Bloomberg.

Мина на BHP Group в Чили получи нареждане тази седмица да спре помпането на подпочвени води за три месеца, а Antofagasta предупреди, че ще произвежда по-малко от очакваното тази година на фона на ограничените наличности от вода.

Макар че мината Cerro Colorado на BHP е малка с наближаващ края си жизнен цикъл, а ограничаването на производството при Antofagasta не е огромно, нарушенията на дейността показват предизвикателствата пред управлението на мини в едно от най-сухите места в света. Медните мини от десетилетия изпомпват подпочвени води, често във вреда на местните общности.

Проблемът привлече общественото внимание през последно време, тъй като пустинята се разширява на юг на фона на десетилетната суша, вероятно задълбочена от глобалното затопляне. Индустрията реагира, като увеличи усилията си за преминаване към морска вода, която се очаква да съставлява почти половината от общото потребление на вода до 2031 г.

Сега Чили подготвя нова конституция след масовите протести срещу социалните несправедливости, като депутатите се стремят към реформиране на водната система, разчитаща силно на частни компании и пазарни сили при разпределянето на права и предоставянето на услуги.

Още по темата

На този фон съд, който гледа дела в областта на екологията, предприе изненадваща стъпка да блокира, макар и временно, Cerro Colorado да използва подпочвени води от ски курорта Лангилас от 1 октомври, докато разглежда заведено дело с обвинения, че дейността нанася щети на околната среда.

Компанията съобщи, че ще „прецени хода на действията си въз основа на инструменти, предвидени в правната рамка, и ще предприеме оперативни действия, за да се съобрази с наличните мерки“.

Най-малката от трите медни мини на BHP в Чили е изправена пред противопоставяне от местните общности заради използването на подпочвените води. Миналата година компанията обяви планове да ограничи дейността ѝ, като на практика осъществи програмирано свиване на операциите преди изтичането на разрешителните за мината през 2023 г. По онова време компанията съобщи, че ще продължи да проучва варианти за удължаване на минната дейност след 2023 г. с използването на морска вода.

Antofagasta очаква да произведе между 710 хил. и 740 хил. тона мед тази година, което е под предишната прогноза за 730 хил.-760 хил. тона. Базираната в Сантяго компания строи завод за опресняване на водата, но той ще заработи едва през второто полугодие на 2022 г., излагайки на риск други 50 хил. тона медно производство догодина.

„Тази година е най-сухата от 12-годишната суша в Чили“, съобщи Antofagasta в комюнике в четвъртък. „Тъй като традиционният дъждовен сезон продължава от юни до септември, все по-вероятно е ниските нива на паднали дъждове да се запазят поне до зимата в Южното полукълбо догодина“, допълни тя.

източник https://www.investor.bg/…………