
България преминава към лятното време на 30 март – неделя. Точно в 3 часа през нощта стрелките се преместват с 1 час напред.
Смяната на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г.
Съгласно постановлението – всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.
Първата смяната на часовниците се урегулира с приемането от Министерския съвет на Постановление 6 на 26 януари 1979 г. Според официалния документ то ще настъпва на 1 април и ще продължава до 30 септември всяка година, като часовниците се преместват съответно с 1 час напред и назад.
Това обаче не е окончателно. На 13 март 1997 г. Министерският съвет приема Постановление 94, с което се отменя Постановление 6 от 1979 г. С новото постановление се регламентира лятното часово време да се въвежда в 3:00 ч. през последната неделя на март, като часовниците се преместват с 1 час напред, а връщането към астрономическото време да бъде в 4:00 ч. през последната неделя на октомври, като часовниците се преместват с 1 час назад.
През 2014 г. Волен Сидеров внася за първи път в парламента проект за решение на Народното събрание, с което да се възложи на Министерскив съвет да отмени постановленията за лятното часово време.
През 2018 г., Европейската комисия предложи смяната на часовото време да се отмени, като държавите членки запазват правото си да решат коя часова зона да важи за техните територии.
През 2019 Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа, но правителствата в държавите-членки сами решават дали да преминат към лятно, или зимно часово време, припомня БТА. До този момент окончателно решение по въпроса в България не е взето.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/ …