Три-четири сектора вървят нагоре в развитието си в България и един от тях е софтуерният. Секторът на информационните технологии в България е номер едно по ръст на работната сила за тази година. В страната ни има няколко хиляди софтуерни компании, а кадрите за тях идват основно от десет български университета. Това съобщи в предаването „В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria Людмил Стойчев, управляващ партньор в CBN Panoff, Stoycheff & Co.
Той коментира данните от проект на CBN Panoff, Stoycheff & Co, в който са си поставили за задача да отговорят на въпроса откъде ИТ сферата, в частност софтуерната индустрия, черпи кадри за офисите си в България.
„В България идват световни софтуерни корпорации и е интересно да се знае към кого се обръщат за кадри“, посочи Стойчев и разкри, че 138 учебни заведения в целия свят дават кадри за софтуерния бизнес у нас.
Според него кадрите обаче основно се образоват в десет български университета, както и няколко академии, които имат много сериозно присъствие вече в България. „Те са „бърза писта” за влизане в индустрията и са разположени на територията на цялата страна”, каза Стойчев.
По думите му, бизнесът наема хора от тези университети и се опитва да ги развива. Студентите от тези десет института веднага получават по-високо заплащане, дори до два пъти над средното в сектора.
Той потвърди, че тези хора, като напуснат студентската скамейка още през първата година връщат на държавата чрез данъците си субсидиите, които са дадени за студентското им място.
Стойчев изрази надежда, българите от чужбина могат да решат да се върнат като разберат как се развива ИТ индустрията.
Къде са училищата в България, които образоват учениците си така, че те да могат директно да работят в софтуерния бизнес като junior програмисти за добри пари?
Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие” гледайте тук.