Снимка: Bloomberg |
Еманюел Макрон сега е най-влиятелният политик в Европа. Президентът на Франция спечели нов мандат. През следващите пет години той ще го използва, за да се опита да трансформира не само Франция, но и Европа, пише Гидиън Рахмън за Financial Times.
Ако Макрон наистина успее, през неговия втори и последен мандат ЕС ще се превърне в голяма геополитическа сила, наравно с Китай и САЩ. Тази цел за създаване на европейска суперсила може да изглежда далечна, дори илюзорна. Но обстоятелствата се съчетават, за да дадат на Макрон най-добрия му шанс да прокара тази визия за Европа.
По време на първия си мандат Макрон често беше засенчван от Ангела Меркел. Но Меркел вече се оттегли като германски канцлер. Нейният заместник Олаф Шолц няма харизма и направи несигурен старт. Макрон, с повишения престиж, който идва от преизбирането, ще се стреми да осигури идеите и динамиката на ЕС.
Събитията изглежда оправдават много от аргументите на френския президент за по-дълбока европейска интеграция. Пандемията от Covid най-накрая убеди ЕС да издаде общ дълг за финансиране на програмите си – нещо, за което Макрон дълго настояваше на фона на германския скептицизъм. Надграждането на това постижение би отключило ново финансиране за други общи европейски проекти и би засилило глобалната роля на еврото.
Войната в Украйна пък доведе до обещания за увеличаване на разходите за отбрана в цяла Европа, преди всичко в Германия. По-високите военни разходи са необходими, ако Европа иска да постигне „стратегическата автономия“ от САЩ, за която Макрон отдавна настоява. Възможността Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом през 2024 г. означава, че аргументите на Макрон за по-голяма самостоятелност на Европа трябва да бъдат взети насериозно. Много европейци потръпват при мисълта как една водена от Тръмп Америка би могла да третира Русия.
Визиите на Макрон за Франция и Европа винаги са били неразделни. И след двете си победи на президентските избори, в неделя вечерта и през 2017 г., той се качи на сцената под звуците на химна на ЕС, „Одата на радостта“ на Бетовен. През по-голямата част от първия си мандат плановете на френския президент за Европа получаваха хладен прием в Берлин. Но пробивът по въпроса с общия дълг в крайна сметка беше направен. Това ще насърчи Макрон да вярва, че може да спечели следващия кръг от спорове относно европейската интеграция.
Френският президент има някои важни съюзници в ЕС. Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, споделя желанието му за „геополитическа” Европа. Макрон се разбира също с Марио Драги, министър-председателя на Италия (и двамата са бивши инвестиционни банкери.) Френският лидер има близки отношения и с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис. Гърция и Франция наскоро подписаха пакт за отбрана, отразяващ споделената им загриженост за Турция.