Манолова: София не е лява или дясна. Ще приема подкрепа от всеки

Омбудсманът Мая Манолова депозира оставката си като омбудсман в деловодството на Народното събрание. „Подадох оставката си като омбудсман на Република България. Мотивите са на сайта на институцията и са изпратени на всеки от вас. С тях ще можете да се запознаете подробно. Направих го, защото колкото и търпение да има човек, то се изчерпва“, каза Манолова, цитирана от „Фокус“. Сред мотивите за оставката си Манолова посочва „системно неглижиране работата на институцията на омбудсмана от органа на законодателната власт, чрез умишлено забавяне или спиране на внесените от омбудсмана и граждани законодателни предложения“.

„Успях да помогна на част от хората, но на много други не успях. Това ме кара да не спя, да се чувствам зле. В началото срещах присмех – коя е тази и какво иска. Присмехът беше от страна на институциите и на властта. Институциите в началото искаха да помагат, после да пречат. Ако и вие сте в състояние някой да помага на хората само, защото съм известна – няма да се чувствате добре“, каза Манолова и подчерта : „Накрая институциите започнаха да пречат на институцията“.

„Загадката свързана с Бойко Борисов, Корнелия Нинова и Красимир Каракачанов ще я разгадаят самите те. Тези, които се опитват да ме спрат – притесняват мен и семейството ми. Не искам да се правя на герой, но това, което смятам да направя, е да отвоювам столицата на България. Със страх не се управлява, с лъжа също“, подчерта Манолова, след като депозира остваката си като омбудсман на България в деловодството на НС.

Тя заяви още, че целта ѝ е да върне столицата на хората. „София не е лява или дясна. Ще приема подкрепа от всеки“, категорична бе омбудсманът в оставка цитирана от Novini.bg.

„Ще бъда граждански кандидат, а утре ще стане ясно кой ще бъде в екипа ми. Не съм делила гражданите на леви или десни, ще приема подкрепата на всеки един столичанин“, каза още тя.

Това се случва часове след като обяви официално, че ще се кандидатира за кмет на София.

Припомняме ви, че законът не изисква Манолова да подаде оставка, но тя обяви, че ще го направи, защото така е редно. В него е записано единствено, че длъжността на омбудсмана е несъвместима с друга държавна длъжност, длъжност по управление в търговско дружество или юридическо лице с нестопанска цел, както и с членство в политическа партия или синдикална организация.

Към момента е ясно, че кандидатурата на Мая Манолова за кмет на София ще бъде издигната от инициативен комитет. Дали тя ще получи подкрепа и от БСП ще се разбере чак около средата на месеца, защото на 11 септември ще има градска конференция на БСП, а на 15-ти на Национален съвет, който трябва да утвърди решенията на градската конференция.

Оставката на Манолова трябва да бъде приета от Народното събрание, което стартира работа днес (4 септември).

Ето и мотивите на Мая Манолова:

ДО

Г-ЖА ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

44-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО КАРАЯНЧЕВА,

На основание чл. 15, ал. 1, т. 6 от Закона за омбудсмана депозирам оставката си като омбудсман на Република България.

Моля да бъдат прекратени предсрочно пълномощията ми като омбудсман на Република България.

Мотиви:

1. Системно неглижиране работата на институцията на омбудсмана от органа на законодателната власт, чрез умишлено забавяне или спиране на внесените от омбудсмана и граждани законодателни предложения – Законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс за ограничаване на свръхпривилегиите на банки, монополи и за защита от неравноправни клаузи (внесен на 27.02.2019 г.); препоръка за намаляване на законната лихва в размер на 10 (процентни) пункта над основния лихвен процент, която несправедливо натоварва гражданите; предложение за изменение и допълнение на Кодекса на труда за отмяна на разпоредбата на чл. 245, ал. 1 (внесено на 22.01.2018 г.), предоставяща законова възможност работодателят, при добросъвестно изпълнение на задълженията от страна на работника, да изплаща само 60 % от възнаграждението му; внесен Законопроект за несъстоятелността на физическите лица, за който настояваме повече от година; препоръка за промени в Закона за управление на отпадъците (изпратена на 15.07.2016 г.), които да гарантират, че средствата, събирани от екотакси, ще се използват за опазване на околната среда, а не за частни икономически интереси; препоръка за промяна в Закона за енергетиката (изпратена на 19.03.2018 г.), с която да се даде възможност на гражданите да обжалват решенията на КЕВР за повишаване на цените на водата, тока и парното; становище срещу Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (изпратено на 29.10.2018 г.) за отпадане на лимитите в болничната и доболничната помощ.

2. Липса на политическа воля в Парламента и институциите за изменения в законодателството и нормативната база, с цел удовлетворяване исканията на гражданите за отстраняване дефицитите на справедливост. По редица такива случаи съм внесла законодателни предложения (включително изброените в т. 1) и предложения за изменения в нормативната уредба – например за отпадане на таксите в детските градини; против увеличаването на размера на таксите при
регистрацията на автомобил; против разпределянето на разход „общо потребление“ в сметките за вода; честна за гражданите методика за определяне на такса „сградна инсталация“; справедливи за хората цени на водата, тока и парното; методика за справедливо определяне на такса „битови отпадъци“ на принципа „замърсителят плаща“; изтичането на данните от НАП на 5 млн. българи и хиляди фирми, останал безнаказан; ощетяването на хиляди граждани заради фалитът на застрахователно дружество „Олимпик”.

Така от над 5100 препоръки на омбудсмана са изпълнени едва половината.

3. Загърбване от общинските съветници в Столичния общински съвет на проблемите на столичани. Такъв е случаят с отказа от реформа на „Топлофикация София“ ЕАД – дружество, ощетяващо хиляди столичани ежегодно; липса на реални и активни действия за подобряване качеството на въздуха и информираност на гражданите по проблема, в резултат от което България е в наказателна процедура по искане на Европейската комисия; необосновано покачване на цената на
билета на градския транспорт; липса на решения на проблема с недостига на паркоместа; недостатъчният брой общински жилища; бездействието срещу недоволството на гражданите от презастрояването на столицата и други.

4. Отказ от заявени и обещани на обществото реформи в ключови сектори, в това число и в съда и прокуратурата, който води до несправедливост и безнаказано потъпкване на върховенството на правото от определени институции спрямо гражданите. За 4 години са постъпили 5 858 бр. жалби за нарушени права и свободи на хората, 4 584 бр. жалби за право на собственост, 3 318 бр. жалби в изпълнителното производство.

5. Отстъпление от вече завоювани граждански права и демократични практики в изборния процес чрез пренебрегване волята на хората, изразена на референдуми. Такива случаи са ограничаване на възможностите за гласуване на българи зад граница, отмяната на машинното и електронното гласуване, въпреки поетите от партиите обещания. В тази връзка предложенията на омбудсмана за промени в Изборния кодекс са отхвърлени, а препоръките до ЦИК и отговорните институции за машинното и електронното гласуване – игнорирани.

6. Неглижиране от страна на отговорните институции на справедливите искания на професионални и други общности – протестът на медицинските специалисти за достойно заплащане и условия на труд; протестите на гражданите срещу презастрояването и унищожаването на зелени площи и пясъчни дюни; недоволството срещу лошата пътна инфраструктура (трагедията в Своге е показателна); исканията на хората за качествени услуги, питейна вода и чист въздух; неадекватните реакции на отговорните институции по проблема с чумата по животните; липса на справедливо обезщетяване на собствениците на отчуждени имоти и други.

Възразявайки срещу изброените по-горе практики, с ясното съзнание, че те вредят на доверието на гражданите в институциите, противоречат на разбирането ми за служба на обществото и нарушават правата и свободите на моите сънародници, считам за обективно невъзможно да продължа да изпълнявам ефективно правомощията си на омбудсман.

Изказвам благодарността си към тези народни представители от различните парламентарни групи, които работеха в името на гражданския, а не на партийния си интерес. Ще продължа да полагам усилия в обществена полза и за защита интересите на гражданите.

Настоящите мотиви прилагам към оставката си с копие на отчета за дейността на омбудсмана за периода от 20.10.2015 г. до настоящия момент.

Приложение: Отчет за дейността на омбудсмана 

3 септември 2019 г.

С уважение,
Мая Манолова