Меркел, Макрон, Путин и Ердоган решават бъдещето на Сирия в Истанбул 

В Истанбул ще се проведе днес четиристранна среща между лидерите на Германия Ангела Меркел, Франция Еманюел Макрон, Русия Владимир Путин и Турция Реджеп Ердоган. Домокин ще бъде турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Основната тема на срещата е посветена на бъдещето на Сирия, съобщава БТА. Срещата се смята за ключова на фона на усилията на страните да намерят обща формула за политическо решение на сирийския проблем.

Говорителят на турския даржавен глава Ибрахим Калън заяви, че приоритет за Анкара е политическото решение, а не използването на военни средства.

Очакванията на турската страна са, че при разговорите ще бъде постигнато споразумение за формиране на конституционна комисия и ще бъде съгласувана пътна карта за политическо уреждане на сирийския проблем, посочи още Калън.

В коментар за ситуацията в Сирия турският президент Ердоган постави акцент върху  постигнатото между Русия и Турция споразумение за Идлиб, което по думите му е фактор за спокойствие в конфликтната сирийска провинция.

Ердоган обаче подсказа, че е вероятно да се осъществи трансгранична военна операция на турските въоръжени сили срещу контролираните от сирийските кюрдски отряди територии в района на Манбидж, които Анкара счита за заплаха за териториалната цялост на страната.

„Съобщава се, че терористите копаели ровове край Манбидж, за да се укрепят, знам, нека копаят, сами ще се погребат в тях. Ние няма да допуснем дестабилизиране на нашите граници“, заяви снощи Ердоган в реч пред випускниците на Академията за жандармеристи и брегова охрана.

От своя страна говорителят на Кремъл Димитър Песков  посочи, че в Истанбул страните ще се опитат да намерят общи позиции във връзка с решаването на сирийския проблем.

В същото време иранският помощник-външен министър Ансари в изявление, което тиражираха турски медии, изрази недоволство от неучастието на страната му в истанбулската среща, подчертавайки, че „сирийската криза може да се обсъжда на различни форуми, но не е възможно да се постигне решаването й без участието на Техеран“.