Повече лоялност към страната, в която живеят, поиска канцлерката Меркел от германските граждани от турски произход. Турските сдружения реагираха гневно. Те питат дали пък лоялността не означава да си против Ердоган.
Обратен ефект
„Абсурд и популизъм! Какво означава да си лоялен? Може би да си срещу Ердоган?“, възмущава се Айше Демир, говорителка на Управителния съвет на турското сдружение в Берлин-Бранденбург. Тази организация не взема отношение към турската политика, но е смятана за едно от по-либералните сдружения на турската общност в Германия. Тя критикува много остро дебата за двойното гражданство: „Казвам Ви, че ще бъде постигнат точно обратният ефект“, уверява Демир.
Дискусията за двойното гражданство започна след неуспешния опит за преврат в Турция в средата на юли. Еднадемонстрация в края на юли в Кьолн, в която се включиха десетки хиляди привърженици на президента Ердоган, особено нажежи политичeските страсти в Германия. Въпросният митинг беше организиран от дружеството „Съюз на европейско-турските демократи“, подозирано от германското правителство в лобистка дейност за управляващата в Турция партия на президента Ердоган. Зам.-председателят на дружеството Фатих Цингал окачествява дебата за двойното гражданство като „шамар в лицето на всички граждани от турски произход“. Той подчертава, че мнозинството граждани от турски произход вече са интегрирани в обществото и дават „значителен принос“ за просперитета на Германия. Цингал отхвърля твърдението, че дружеството било рупор на партията на Ердоган. „Ние сме едно сдружение, което представлява интересите на всички живеещи в Европа турци“, казва той.
„Меркел няма от какво да се безпокои“
А какво мислят потенциално засегнатите от исканите промени по отношение на двойното гражданство? Тюлай Сатилмъз изобщо не може да проумее цялата възбуда. „Ангела Меркел няма от какво да се безпокои, защото хората, които живеят тук, искат само да живеят в мир“, казва тя.
Тюлай е дошла с цялото си семейство от Карлсруе на пазар в берлинския квартал Нойкьолн – „малкият Истанбул“, както мнозина наричат това място: навсякъде се чува турска реч, шумно е, тясно и претъпкано – точно както в Истанбул. Но от спорове няма и следа. „Тук няма никакъв проблем“, потвърждава също и съпругът на Тюлай – Аладин.
Продавачката на забрадки също се намесва в разговора. „Пет дни в седмицата продавам на този щанд, но досега не съм видяла нищо повече от словесни спорове за Ердоган и преврата“. Тя е убедена, че проблемът изкуствено се раздухва. Един от клиентите ѝ пък отсъжда: „Всичко това само изнервя хората допълнително. Мисля, че те са си достатъчно лоялни.“