„МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА – ЛЮБИМЕЦ – ИВАЙЛОВГРАД”
обявява прием на проектни предложения по процедура за подбор с код в ИСУН 2020
BG06RDNP001-19.645 Мярка 4 (код на мярката по ПРСР 2014-2020г. – 7.2.)
„Подкрепа за инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби публична инфраструктура, включително инвестиции в енергия от възобновяеми източници и спестяване на енергия“ от стратегията за Водено от общностите местно развитие на „МИГ – Любимец – Ивайловград”
I. Наименование на мярката от стратегията за ВОМР: Мярка 4 (код на мярката по ПРСР 2014-2020г. – 7.2.) – „Подкрепа за инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби публична инфраструктура, включително инвестиции в енергия от възобновяеми източници и спестяване на енергия“.
II. Допустими кандидати:
- Община Любимец и Община Ивайловград за всички дейности.
2. Юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) – за дейности, свързани със социалната, спортната инфраструктура и културния живот.
3. „Местна инициативна група – Любимец – Ивайловград”, в случай че:
– проектът, за който кандидатства за финансиране е в обществена полза;
– никой от членовете на колективния върховен орган и на колективния управителен орган, както и свързано с него лице по смисъла на §1 от допълнителните разпоредби на Търговския закон, не е изпълнител или подизпълнител на дейностите на проекта, и
– не е постъпило друго предложение за финансиране по мярката по провежданата процедура.
III. Допустими дейности:
-
Строителство, реконструкция, рехабилитация на улици, тротоари и съоръженията към тях.
-
Изграждане, обновяване на паркове, площади, градинки, улично озеленяване.
-
Изграждане, реконструкция, ремонт на социална инфраструктура извън процеса на деинституционализация на деца или възрастни, включително транспортни средства.
-
Енергийна ефективност в общински сгради, в които се предоставят обществени услуги.
-
Изграждане, реконструкция, ремонт, оборудване, обзавеждане на спортна инфраструктура.
-
Изграждане, реконструкция, ремонт, реставрация, оборудване, обзавеждане на обекти, свързани с културния живот вкл. и дейности по вертикалната планировка и подобряване на прилежащите пространства.
-
Реконструкция, ремонт, оборудване, обзавеждане на общинска образователна инфраструктура с местно значение в селските райони.
Допустими разходи:
-
Изграждането, включително отпускането на лизинг, или подобрения на недвижимо имущество и инфраструктура.
-
Закупуването или вземането на лизинг на нови машини и оборудване, обзавеждане до пазарната цена на актива.
-
Общи разходи, свързани с изброените по-горе, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост. (Разходите не може да надхвърлят 12% от общата сума).
Общите разходите, свързани с консултации (попълване на анализ разходи-ползи (финансов анализ), извършване на предпроектни проучвания и окомплектоване на пакета документи, и консултантските услуги, свързани с изпълнението, и отчитане на дейностите по проекта до изплащане на помощта) не следва да надхвърлят 5 на сто от стойността на допустимите разходи.
-
Разходи за нематериални активи – придобиването или развитието на компютърен софтуер и придобиване на патенти, лицензи, авторски права, търговски марки.
IV. Период за прием и място за подаване на проекти:
Начална дата на обявяване на процедурата: 15 юни 2022г.
Процедурата е с два крайни срока за подаване на проектни предложения:
Първи краен срок: 17.00 часа на 31 август 2022г.
Втори краен срок: 17.00 часа на 29 декември 2022г.
Прием по втори краен срок ще бъде обявен при наличие на бюджет по процедурата, със срок за подаване на проектни предложения не по-кратък от 30 дни.
В съответствие с одобрената стратегията за ВОМР на МИГ, в момента в който постъпят повече от три проекта се организира комисия, която извършва оценка на получените проектни предложения.
Проектните предложения се подават изцяло по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg .
V. Бюджет на приема: 802 622,41 лева.
VI. Минимален и максимален размер на финансовата помощ, предоставяна за проект:
– Минималният размер на БФП за проект е левовата равностойност на 5 000 евро (или 9 779 лева).
– Максималният размер на БФП за проект е до левовата равностойност на 200 000 евро (или до 391 160 лева).
– Когато кандидата е юридическо лице с нестопанска цел (ЮЛНЦ), максималния размер на БФП за проект е до левовата равностойност на 50 000 евро (или до 97 790 лева).
Интензитет на помощта/процент на съфинансиране:
– Интензитетът на финансовата помощ е 100% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи за проекти на бенефициенти общини и юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ), когато проектът не генерира приходи.
– Ако проектът генерира приходи – финансирането се определя въз основа на анализ разходи-ползи, но не може да надхвърля 70% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
– Когато размерът на допустимите разходи по инвестициите е в размер до левовата равностойност на 50 000 евро за един обект, който е с установен потенциал за генериране на приходи, се предвижда финансиране в размер на 100%.
VII. Критерии за избор на проектни предложения и тяхната тежест:
КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА |
ТОЧКИ |
1. Проектът е в полза на населението на повече от едно населено място на територията на МИГ. (изм. Допълнително споразумение №РД 50-149/ 08.02.2018г.) |
5 |
2. Проектът внедрява иновация за региона („Иновации“ са: иновативен продукт, процес или нова практика, въвеждане на нова организационна форма). |
2 |
3. Резултатите са в пряка полза за деца, младежи, жени и/или социално уязвими групи. (Когато са обхванати повече от една от посочените групи, проектът получава 2 точки.) |
2 |
4. Проектът създава заетост на местното население. |
2 |
5. Проектът води до повишаване на енергийната ефективност. |
5 |
Максимален брой точки |
16 |
Проектът трябва да отговаря на критериите за допустимост, описани по-горе, за да бъде допуснат до оценка. До класиране се допускат проекти, които имат минимум 6 точки. Съгласно Решение №16 от 29.06.2018г., на ОС на „МИГ – Любимец – Ивайловград”, в случай, че две или повече проектни предложения имат еднакви общи крайни оценки, проектите ще бъдат класирани в низходящ ред, съобразно броя на създадените работни места по критерий „Проектът създава заетост за местното население”. КППП предлага на УС на МИГ за отхвърляне, проектни предложения, получили по-малко от 6 точки по критериите за оценка. |
VIII. Лица за контакт и място за достъп до подробна информация:
За контакт: Христо Желев –Изпълнителен директор и Ралица Уйдурумова-Караджонова – експерт СВОМР, тел: 0889 022211.
Пълният пакет документи за кандидатстване по процедурата е публикуван на интернет страницата на „МИГ-Любимец–Ивайловград” http://mig.lyubimets.org, и на интернет страницата на ИСУН 2020 – https://eumis2020.government.bg.
IX. Начинът за подаване на проектни предложения:
Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020).
Обява за прием на проектни предложения по Мярка 4 (код на мярката по ПРСР 2014-2020г. –7.2.) – „Подкрепа за инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби публична инфраструктура, включително инвестиции в енергия от възобновяеми източници и спестяване на енергия” от стратегията за ВОМР на „МИГ- Любимец – Ивайловград”, подкрепена от ЕЗФРСР чрез ПРСР 2014-2020 година. Споразумение № РД 50-149 от 21.10.2016г. Обявата е одобрена с Решение №91 от 14.04.2022г., изм. с Решение №95 от 02.06.2022г., на УС на МИГ.
С изричното съгласие на https://sakarnews.info/